W dniach 22-28.09.2024 r. obchodzimy Tydzień Książek Zakazanych – Banned Books Week. Został zapoczątkowany w 1982 r. w USA przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek (ALA) w odpowiedzi na nagły wzrost liczby ataków na książki w bibliotekach, księgarniach i szkołach. Wydarzenie to zwraca uwagę amerykanów na szkody wyrządzane przez cenzurę.
Biuro Wolności Intelektualnej Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek w 2023 r. udokumentowało 1247 żądań ocenzurowania książek i zasobów bibliotecznych (łącznie 4240 tytułów książek). Działań cenzorskich próbują dokonywać grupy polityczne, religijne czy stowarzyszenia mieszkańców.
Obecnie Tydzień Książek Zakazanych obchodzony jest na całym świecie. W wydarzeniu aktywnie uczestniczą również biblioteki w Polsce, zachęcając do sięgania po zakazywane tytuły. Cenzura nie dotyczy tylko USA. W wielu krajach bywają łamane zasady wolności słowa i dostępu do książek. Wiele dzieł, które dziś uważamy za kanon literacki, było prześladowanych, zakazanych lub cenzurowanych z powodów politycznych, religijnych, obyczajowych albo społecznych. Były zakazywane w sensie prawnym, na mocy postanowień sądu lub innej władzy albo usiłowano je usunąć z programów szkolnych czy z półek bibliotek.
Z okazji Tygodnia Książek Zakazanych prezentujemy książki, które w różnych częściach świata były, albo nadal są, zakazywane i wycofywane z bibliotek.