Banned Books Week – Tydzień Książek Zakazanych

Obrazek wyróżniający. Oficjalny baner Banned Books Week - kolorowy napis oraz grafika otwartej książki, między kartkami której znajduje się napis "Freed between the lines". Obok grafiki nazwa organizatora ALA American Library Association. Pod banerem napis "Tydzień Książek Zakazanych 22-28.09.2024 r. "Wolność między wierszami".

W dniach 22-28.09.2024 r. obchodzimy Tydzień Książek Zakazanych – Banned Books Week. Został zapoczątkowany w 1982 r. w USA przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek (ALA) w odpowiedzi na nagły wzrost liczby ataków na książki w bibliotekach, księgarniach i szkołach. Wydarzenie to zwraca uwagę amerykanów na szkody wyrządzane przez cenzurę.

Biuro Wolności Intelektualnej Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek w 2023 r. udokumentowało 1247 żądań ocenzurowania książek i zasobów bibliotecznych (łącznie 4240 tytułów książek). Działań cenzorskich próbują dokonywać grupy polityczne, religijne czy stowarzyszenia mieszkańców.

Obecnie Tydzień Książek Zakazanych obchodzony jest na całym świecie. W wydarzeniu aktywnie uczestniczą również biblioteki w Polsce, zachęcając do sięgania po zakazywane tytuły. Cenzura nie dotyczy tylko USA. W wielu krajach bywają łamane zasady wolności słowa i dostępu do książek. Wiele dzieł, które dziś uważamy za kanon literacki, było prześladowanych, zakazanych lub cenzurowanych z powodów politycznych, religijnych, obyczajowych albo społecznych. Były zakazywane w sensie prawnym, na mocy postanowień sądu lub innej władzy albo usiłowano je usunąć z programów szkolnych czy z półek bibliotek.

Z okazji Tygodnia Książek Zakazanych prezentujemy książki, które w różnych częściach świata były, albo nadal są, zakazywane i wycofywane z bibliotek.