Narodowe Czytanie 2023

grafika wyróżniająca promująca narodowe czytanie, widoczne napisy: eliza orzeszkowa, nad niemnem, narodowe czytanie, 2.09.2023, logotyp narodowego czytania

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy we współpracy z Warszawską Spółdzielnią Mieszkaniową i Społecznym Domem Kultury WSM zapraszają mieszkanki i mieszkańców Żoliborza na Narodowe Czytanie, które odbędzie się w sobotę 2 września 2023 roku o godzinie 13.00 w Parku Żywiciela przy Bibliotece i Społecznym Domu Kultury oraz Teatrze Komedia, ul. Juliusza Słowackiego 19a.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja wspólnego czytania największych dzieł literatury polskiej, do której przyłączyć mogą się wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja ta organizowana jest pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i ma na celu propagowanie polskiej literatury narodowej.

W ramach tej inicjatywy w całej Polsce organizowane są akcje wspólnego czytania lektury. Podczas tegorocznej, XII edycji, zapraszamy do wspólnego czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Grafika promująca XII edycję Narodowego Czytania. Na grafice portret Elizy Orzeszkowej oraz ususzone kwiaty z jej zielnika.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

***

grafika wyróżniająca promująca narodowe czytanie I KONCERT STANISŁAWA SOYKI, widoczne napisy: stanisław soyka

W PROGRAMIE

13.00 – 15.45 Głośne czytanie fragmentów Nad Niemnem oraz występy muzyczne i artystyczne z udziałem Tomasza Grdenia – On, kontrabas i śmiech oraz dziecięcej grupy baletowej TUTU BALET w choreografii Moniki Caputa

16.00 – 17.00 Koncert STANISŁAW SOYKA SOLO

A TAKŻE

stoiska animacyjne • strefa Malucha • fotobudka stroje z epoki • wystawa o Nad Niemnem wata cukrowa • foodtrucki

WARSZTATY

kaligrafia

malowanie obrazów „Krajobrazy Nad Niemnem”

tworzenie obrazów z zielników

WSTĘP WOLNY!

Zapraszamy!