Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Panem Jarosławem Abramowem-Newerlym do księgarni Najlepsza księgarnia mieszczącej się przy ulicy Cieszkowskiego 1/3.
Biblioteka jest współorganizatorem spotkania.
Spotkanie odbędzie się 29 października br. (piątek) o godzinie 18.00. Autor opowie o swojej najnowszej książce: “Piórem i pazurem”. Zapraszamy na chwilę rozmowy, po książki i podpisy!
Debiutował w 1955 na łamach tygodnika “Szpilki” jako satyryk. Jego pierwszym wydanym zbiorem było “Myślenie ma kolosalną przyszłość” (1957), grupujące pisane dla Studenckiego Teatru Satyryków (STS) satyry, monologi i skecze.
Na lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte przypada rozkwit jego twórczości dramaturgicznej, opublikował m.in. “Licytację”, “Anioła na dworcu”, “Derby w pałacu”, “Wyciąg do nieba”, “Darz bór”, “Ja, ty, oni”, “Maestro”. W latach 1960-1966 pracował jako kierownik Redakcji Teatru Młodego Słuchacza w Polskim Radiu.
Od początku lat osiemdziesiątych pisarz dzieli swój czas między Warszawę i Toronto. Mieszkając w Toronto, Jarosław Abramow-Newerly zainteresował się historią i losami polskich emigrantów w Kanadzie i uczynił je tematem swojej prozy.
Jarosław Abramow-Newerly – pisarz, dramaturg, autor słuchowisk, a także tekstów i muzyki do piosenek.
Urodził się 17 maja 1933 roku w Warszawie. Jest synem pisarza Igora Newerlego i Barbary Abramow, nauczycielki i aktorki, przed wojną związanej z teatrem “Baj”.
Wychował się na warszawskim Żoliborzu. Swoje dzieciństwo, które przypadło na czas wojny (w chwili jej wybuchu miał sześć lat), opisał w niezwykłym tomie wspomnień “Lwy mojego podwórka” (2000), gdzie tworzy panoramę dzielnicy warszawskiej inteligencji, miejsca, gdzie podczas okupacji znalazło schronienie wielu Żydów.
W latach 90. ukazywały się kolejno – “Alianci” (1990) “Pan Zdzich w Kanadzie” (1991), “Kładka przez Atlantyk” (1995), “Nawiało nam burzę” (2000), “Młyn w piekarni” (2002). W Kanadzie powstały też kolejne tomy wspomnień “Lwy wyzwolone” (2003) oraz “Lwy STS-u” (2005). Następnie “Patent na życie” (2009), “W Cieniu Paryskiej KULTURY” (2016) i ostatnia “Piórem i pazurem” (2021).