Borgiowie – cykl o sztuce i historii

obrazek wyróżniający do prelekcji o rodzinie borgiów z napisami: cykl prelekcji o sztuce i historii, borgiowie fakty i mity oraz ozdobna ramka i ozdobnik graficzny
grafika jako baner promująca cykl prelekcji o sztuce i historii z ozdobną ramką i napisami: cykl prelekcji o sztuce i historii

Wracamy z naszym cyklem po wakacjach!
Zapraszamy seniorów, miłośników sztuki, pasjonatów historii oraz osoby ciekawe świata do Wypożyczalni nr 16 na cykl prelekcji o sztuce i historii, który prowadzi była edukatorka z Zamku Królewskiego w Warszawie, Pani Magdalena Tworzowska.


Szóste spotkanie:

23 października 2024 r. (środa) o godz. 17.00 w Wypożyczalni nr 16 przy ul. Słowackiego 19a.

Temat: Borgiowie – fakty i mity.

grafika promująca prelekcję o rodzinie borgiów z wycietymi elementami obrazów: widoku na watykan Turnera, Lukrecji Borgii Botticelliego oraz Cezarego Borgia Alberto Melone w ozdobnej ramce oraz napisami: borgiowie fakty i mity, Pojawiają się nagle, z nikomu nieznanych zakamarków Hiszpanii… Nie tylko udaje im się zdobyć wielką nagrodę w postaci tronu papieskiego, ale dokonują tego dwukrotnie. W ciągu burzliwego półwiecza – jako papieże, mężowie stanu, żołnierze, kochankowie i żądni przygód polityczni awanturnicy – zajmują centralne miejsce na wspaniałej, lecz skąpanej we krwi scenie włoskiego renesansu.
temat spotkania

Rodzina Borgiów to jedna z najbardziej kontrowersyjnych i intrygujących dynastii renesansowej Europy, której sława owiana jest licznymi skandalami, tajemnicami oraz mitami. Dzięki swojej ambicji i politycznym intrygom, Borgiowie na stałe zapisali się na kartach historii. Ale czy wszystkie opowieści o ich zbrodniach, trucicielstwach i niemoralności są prawdziwe? W trakcie prelekcji spróbujemy oddzielić fakty od fikcji, analizując zarówno autentyczne wydarzenia z ich życia, jak i legendy, które narosły wokół ich postaci przez wieki.


Zapraszamy do zgłaszania własnych propozycji tematów dotyczących:

  • szeroko pojętej kultury, sztuki, architektury Włoch i ich wpływu na kulturę Polski,
  • dynastii królów polskich,
  • czasów Stanisławowskich.

Serdecznie zapraszamy!