Stefan Starzyński – wykład Marcina Strachoty
W grudniu 2022 roku radni Warszawy jednogłośnie przyjęli stanowisko w sprawie ustanowienia roku 2023 Rokiem Stefana Starzyńskiego. W tym roku przypada 130. rocznica urodzin Stefana Starzyńskiego. Z tek okazji Biblioteka Żoliborska organizuje szereg wydarzeń, mających przybliżyć życie i działalność prezydenta Warszawy w latach 1934–1939.
Warszawa powinna pamiętać o jego wielkim zaangażowaniu w rozwój miasta poprzez ożywienie inwestycji na terenie stolicy, ustabilizowanie budżetu, likwidację biurokracji i poprawę estetyki miasta. W latach 1934-39 Stefan Starzyński, jako gospodarz stolicy, przyczynił się do budowy ponad 100 tys. mieszkań z infrastrukturą, ponad 30 gmachów szkolnych i modernizacji kilkudziesięciu starszych. W tym okresie wykończono i oddano do użytku Muzeum Narodowe, Dom Turysty, halę targową na Żoliborzu, szpital Przemienienia Pańskiego. Miała wtedy miejsce renowacja pałacu Blanka, Arsenału, pałacu Brühla, odsłonięto fragment murów średniowiecznej Warszawy.
Radna Beata Michalec
W czwartek, 15 czerwca 2023 roku zapraszamy do Wypożyczalni nr 16 na godzinę 18.00 na wykład o Prezydencie Stefanie Starzyńskim, który poprowadzi Marcin Strachota, znany warszawski przewodnik, założyciel biura przewodników Skarby Warszawy.
Stefan Starzyński (ur. 19 sierpnia 1893 r., dokładna data śmierci i miejsce nieznane) oficer, polityk, ekonomista i publicysta. Był komisarycznym prezydentem Warszawy w latach 1934-1939. We wrześniu 1939 r. pozostał w mieście, gdzie najpierw jako Cywilny Komisarz przy Dowództwie Obrony Warszawy, a następnie przy Armii „Warszawa”, przez osobisty przykład, energię i słynne przemówienia radiowe stał się prawdziwym przywódcą walczącego miasta. Aresztowany 27 października 1939 r. w ratuszu, był więziony na Pawiaku do końca grudnia. Dalsze losy prezydenta i okoliczności jego śmierci do dziś pozostają nieznane.
Honorowy Obywatel Warszawy od 20 września 1999 roku. Został wybrany Warszawiakiem Stulecia. Obecnie w stolicy znajdują się ulica i rondo jego imienia oraz dwa pomniki. Jest patronem dwóch warszawskich szkół. Odznaczony m.in. Orderem Orła Białego, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.