80. Rocznica Powstania Warszawskiego – Historyczny Piknik Rodzinny
Wraz ze Społecznym Domem Kultury Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zapraszamy na Historyczny Piknik Rodzinny – wydarzenie towarzyszące 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
To w naszej dzielnicy padły pierwsze strzały. 1 sierpnia 1944 r. około godziny 13.30, jeszcze przed godziną „W”, na ulicy Krasińskiego. Na Żoliborzu walczyli powstańcy ze zgrupowań „Żaglowiec”, „Żbik”, „Żmija”, „Żniwiarz”, „Żubr” i „Żyrafa” pod dowództwem płk. Mieczysława Niedzielskiego „Żywiciela”.
Jednym z miejsc pamięci Powstania Warszawskiego na Żoliborzu jest Park im. Żołnierzy Żywiciela, w którym znajduje się pomnik Żołnierzy AK Obwód „Żywiciel”. W Parku tym znajduje się również nasza biblioteka – Wypożyczalnia nr 16.
Przygotowaliśmy dla Państwa różnego rodzaju aktywności przybliżające wydarzenia i bohaterów Powstania Warszawskiego na Żoliborzu: warsztaty artystyczne oraz edukacyjne, wystawę, quizy oraz spotkania.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału i wspólnego obchodzenia 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
2 sierpnia 2024 roku (piątek), godz. 14.00
Wypożyczalnia nr 16, ul. Słowackiego 19a
HARMONOGRAM:
„Biało-czerwone kwiaty z papieru” oraz „Kartka dla Powstańca”
warsztaty artystyczne z wykorzystaniem technik origami oraz kolażu
14.00 – 18.00
„Przedwojenna kaligrafia”
warsztaty pięknego pisma
14.00 – 18.00
„Mój lapbook o Powstaniu Warszawskim”
warsztaty edukacyjne dla dzieci na podstawie prezentacji multimedialnej na tabletach z podstawowymi informacjami o Powstaniu Warszawskim
14.00 – 18.00
Retrozabawy dla dzieci
gry i zabawy podwórkowe naszych babć i dziadków
14.00 – 18.00
Quiz z wiedzy o historii Powstania Warszawskiego z nagrodami
14.00 – 18.00
„Powstanie Warszawskie i Miejsca Pamięci na Żoliborzu”
wystawa planszowa w holu Wypożyczalni nr 16 oraz prezentacja multimedialna
14.00 – 17.00
„Warszawie – Teresa Bogusławska”
spotkanie autorskie z Dorotą Bałuszyńską-Srebro, redaktorką zbioru wierszy najmłodszej poetki Powstania Warszawskiego, Teresy Bogusławskiej ps. “Tereska”
14.30
„Powstańcze Anioły”
wykład Marcina Łaszczyńskiego, historyka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie o niezwykłych wojennych zachowaniach i zaangażowaniach różnych ludzi i grup społecznych
17.00