“Lekcje chemii” Bonnie Garmus – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Seniorów oraz spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Obrazek wyróżniający. Zdjęcie okładki książki Bonnie Garmus pt. "Lekcje chemii" oraz poniżej logo Dyskusyjnego Klubu Książki.

Powieść „Lekcje chemii” autorstwa Bonnie Garmus, wybrały jako temat do rozmowy dwa kluby książki. Podczas sierpniowego spotkania rozmawiały o niej klubowiczki z Dyskusyjnego Klubu Książki Seniorów, a na październikową lekturę wybrały ją czytelniczki z Dyskusyjnego Klubu Książki.

“Elizabeth Zott jest chemiczką i kobietą daleką od przeciętności. Byłaby zresztą gotowa jako pierwsza wytknąć rozmówcy, że coś takiego jak „przeciętna kobieta” nie istnieje. Ale jest połowa lat 50. i jej koledzy z całkowicie męskoosobowego zespołu naukowców w Instytucie Badawczym Hastings prezentują bardzo nienaukowe podejście do kwestii równouprawnienia płci. Wszyscy z wyjątkiem jednego: to Calvin Evans, nominowany do Nagrody Nobla i słynący z pamiętliwości samotny geniusz, który zakochuje w umyśle Elizabeth. Co skutkuje autentyczną chemią.

Tyle że, podobnie jak w przypadku nauki, życie bywa nieprzewidywalne. Dlatego parę lat później Elizabeth Zott jest nie tylko samotną matką, ale i – dość niechętnie – gwiazdą kulinarnego programu numer jeden całej Ameryki: Kolacji o szóstej. Jej niezwykłe podejście do gotowania („Do łyżki stołowej kwasu octowego dodajemy szczyptę chlorku sodu”) staje się zaczątkiem rewolucji. W miarę jednak jak rosną zastępy jej sympatyków, rośnie też grupa niezadowolonych. Okazuje się bowiem, że Elizabeth nie uczy kobiet po prostu gotować, robi znacznie więcej; ośmiela je do zmiany status quo“.