Jerzy Ficowski 100. Rocznica Urodzin

na żółtym i grafitowym tle kolaż - zdjęcie Jerzego Ficowskiego i ilustracje z tomu poezji dla dzieci. Napis "Jerzy Ficowski 100. rocznica urodzin".
czarno-biały portret Jerzego Ficowskiego w żółtej i grafitowej ramce

Jerzy Ficowski był poetą, pisarzem, publicystą, tłumaczem. Na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych wędrował po Polsce z cygańskimi taborami, a przez cygańską poetkę Papuszę nazywany był “braciszkiem”. Kultura romska oraz dramat zagłady Żydów miały ogromny wpływ na twórczość Jerzego Ficowskiego, czego dał wyraz w licznych utworach literackich takich jak: “Cyganie polscy”, “Śmierć jednorożca” czy cykl “Odczytanie popiołów”, który doczekał się wielu przekładów. Jerzy Ficowski był autorem wielu tekstów piosnek, w tym: “Jadą wozy kolorowe”, “Furman”, “Polonez warszawski”, “Ballada cygańska”. Ważną częścią dorobku literackiego Ficowskiego są utwory dla dzieci. Uważał on, że dzieciństwo każdego to „stworzenie świata”. Dlatego też z myślą o najmłodszych opublikował kilkanaście książek. Motywy do nich czerpał z opowieści cygańskich, obserwacji przyrody, inspiracją były też dla niego rozmowy z jego córkami. Na przykład wynalazkiem najstarszej, Krystyny, był „denerwujek”, tytułowy bohater pierwszej książki dla małych czytelników. Najczęściej wznawianą i tłumaczoną na inne języki książką dziecięcą jest “Gałązki z Drzewa Słońca”.

W 2024 r Biblioteka na Żoliborzu obchodzi 100. rocznicę urodzin Jerzego Ficowskiego. Z tej okazji zorganizowaliśmy cykl spotkań dla dzieci ze szkoły podstawowej oraz akcję “Przepisz To! Jerzy Ficowski 100. Rocznica Urodzin”.

Na żółtym tle w ciemnej ramce napis:  "Życie i twórczość Jerzego Ficowskiego"

13 maja 2024r., podczas pierwszego spotkania w Bibliotece, dzieci ze szkoły podstawowej zapoznały się z życiem i twórczością Jerzego Ficowskiego, kim był, co tworzył. Dlaczego związany był z Żoliborzem. Skąd się wzięło jego zainteresowanie kulturą romską. Wysłuchaliśmy jego wierszy oraz piosenek które zainspirowały naszych młodych gości do twórczej pracy, w tym “Dom w którym śmieszy”, “Rozmowa ze ślimakiem”.

W drugiej części naszego spotkania dzieci wykonały prace malarskie inspirowane wierszami J. Ficowskiego.

Na żółtym tle w ciemnej ramce napis: "Przepisz To!"

W drugiej połowie maja 2024 r. ogłosiliśmy akcję “Przepisz To! Jerzy Ficowski 100. Rocznica Urodzin”. Akcja ta polega na ręcznym przepisywaniu i ilustrowaniu tekstów znanych autorów. W tym roku we wspólnym przepisywaniu tekstów Jerzego Ficowskiego wzięli udział uczniowie klasy 2A ze Szkoły Podstawowej nr 391 z Warszawy, uczniowie z klasy 3G ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ożarowie Mazowieckim oraz Czytelnicy i Pracownicy Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Żoliborz. Wszystkie przepisane teksty zostały zebrane i wraz z fotografiami prac malarskich stworzyły książkę.

Na żółtym tle w ciemnej ramce napis: "Spotkanie z Elżbietą Ficowską"

4 października, w Wypożyczalni nr 111 przy ul. Mickiewicza 65, gościliśmy Panią Elżbietę Ficowską oraz jej córkę Annę Ficowską-Teodorowicz – żonę i córkę Jerzego Ficowskiego. W spotkaniu wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 391 z Warszawy. Pani Elżbieta opowiadała o dzieciństwie i młodości poety i jego wrażliwości na otaczającą go przyrodę, a Pani Anna podzieliła się z nami wspomnieniami o tym jakim Jerzy Ficowski był tatą. Naszemu spotkaniu towarzyszyło wiele pytań ze strony dzieci.
Na zakończenie spotkanie uczniowie wręczyli Pani Elżbiecie książkę, która powstała z przepisywanych przez dzieci i czytelników biblioteki tekstów Jerzego Ficowskiego.
Spotkanie to było zakończeniem projektu obchodów 100. Rocznicy Urodzin Jerzego Ficowskiego w Bibliotece na Żoliborzu.