W tym roku świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych (który przypada na 1 października) 3 tygodnie, od 12 do 26 września! W tym czasie, podczas Warszawskich Dni Seniora Biblioteka Żoliborska zorganizowała moc różnych wydarzeń: prelekcje, warsztaty artystyczne, kiermasz książek, spacer z przewodnikiem, konsultacje komputerowe, rozgrywki szachowe.
Warszawskie Dni Seniora w Bibliotece na Żoliborzu rozpoczęliśmy w Czytelni Pod Sowami 12 września spotkaniem z varsavianistycznego cyklu “Gawędy warszawskie”, które poprowadził Radosław Głowacki – historyk, archeolog i przewodnik warszawski. Tematem prelekcji były “Ogrody i parki Warszawy – zielone płuca stolicy” – od XVII wieku do czasów dzisiejszych. Seniorzy chętnie słuchali opowieści o pierwszych założeniach ogrodowych, Ogrodzie Saskim, Łazienkach Królewskich, Ogrodzie Krasińskich, Parku Skaryszewskim im. Ignacego Jana Paderewskiego czy o Królikarni. Pan Głowacki przybliżył nam również historie mniej monumentalnych, ale równie istotnych zielonych miejsc pamięci, takich jak Ogród Sprawiedliwych na Muranowie i Skwer Dobrego Maharadży na Ochocie.
18 września Seniorzy wzięli udział w spotkaniu podróżniczym “3000 mil do Maroka”, które poprowadził Marcin Szymczak, fotograf i podróżnik. Prelekcja wrześniowa była kolejną odsłoną cyklu podróżniczego “Podróże bez biletu”, który tak jak “Gawędy warszawskie” realizowany jest w Czytelni Pod Sowami w ramach finansowanego z Budżetu Obywatelskiego projektu „Senior w Bibliotece”. Tym razem Pan Szymczak zabrał nas na wyprawę do Maroka. Podróż, którą odbył wraz z żoną i 3-letnią córką zaczęła się w Polsce i dokładnie 3000 mil dalej ukończona została w Maroku. Podczas prelekcji Seniorzy słuchali niesamowitych opowieści, które towarzyszyły podróżnikom na ich drodze. Spotkanie wzbogacone było licznymi fotografiami, przedstawiającymi: Francję, Alpy, Pireneje, Barcelonę, góry Sierra Nevada, Alhambrę, a także Gibraltar, Asilę, Tetuan i Szafszawan oraz same Maroko: Casablankę, Marrakesz, góry Atlas i pustynię Saharę.
Podczas Warszawskich Dni Seniora odbywały się też warsztaty artystyczne. 16 września w Bibliotece przy Broniewskiego 9a Seniorzy wraz z dziećmi mogli nauczyć się haftowania biorąc udział w międzypokoleniowych warsztatach hafciarskich, które prowadziła zawodowa hafciarka.
18 września w Bibliotece przy Śmiałej 24 Seniorzy tworzyli jesienne dekoracyjne wieńce, przygotowując własne kompozycje z dostępnych materiałów takich jak: rajskie jabłuszka, grzybki, dynie, orzechy, żołędzie, kasztany i różne figurki.
19 września w Bibliotece przy Mickiewicza 65 czekały na Seniorów warsztaty decoupage z ozdabiania herbaciarek – drewnianych pudełek na herbaty. Wykorzystując kolorowe serwetki oraz papier ryżowy z różnymi wzorami, każdy z uczestników mógł w dowolny sposób ozdobić wybrane przez siebie pudełka na herbaty.
Ostatnie warsztaty odbyły się 20 września w Bibliotece przy Broniewskiego 9a. Tym razem Seniorzy ozdabiali czarne płócienne torby nakładając pędzlami wybielacz. Malowanie bezbarwną cieczą okazało się być dla uczestników niemal magiczne i zaskakujące, patrząc jak po chwili pojawiają się naniesione pędzelkiem wzory.
We wtorki, środy, czwartki oraz piątki (17-27 września) w Bibliotekach Żoliborskich odbyły się również konsultacje z obsługi Internetu oraz urządzeń elektronicznych takich jak komputer, laptop, tablet czy smartfon. Seniorzy chętnie przychodzili i korzystali z pomocy bibliotekarzy oraz wolontariuszy.
W ostatnim tygodniu września odbyły się dwa spotkania klubowe. 24 września w Bibliotece przy Śmiałej 24 seniorzy spotkali się na Dyskusyjnym Klubie Książki Seniorów. Tematem spotkania była japońska powieść Toshikazu Kawaguchi „Zanim wystygnie kawa”, która zapoczątkowała popularny w ostatnim czasie na polskim rynku wydawniczym cykl książek azjatyckich “feel good”. “Zanim wystygnie kawa” to wzruszająca opowieść o kawiarni, w której klienci mogą przenieść się w przeszłość, ale muszą wrócić, zanim ich kawa wystygnie. Książka przedstawia cztery historie, w których bohaterowie mierzą się z niewypowiedzianymi uczuciami, straconymi szansami i próbą naprawienia przeszłości. Kluczowym motywem jest czas, przemijanie oraz siła ludzkich relacji, które nawet magiczna podróż nie zawsze może w pełni odmienić.
Na Mickiewicza seniorzy uczestniczyli w spotkaniu Klubu Miłośników Pióra i Atramentu, które odbyło się 26 września. W miłej atmosferze seniorzy oddali się treningowi pięknego pisania. Nauce kaligrafii towarzyszy skupienie i wyciszenie, dzięki czemu jest to świetny sposób na odpoczynek po całym dniu.
20 września Wypożyczalnia nr 16 zorganizowała kiermasz książek, w którym pomagali nam wolontariusze. Seniorzy chętnie kupowali książki w cenie 2 zł. Do wyboru były pozycje naukowe, popularnonaukowe oraz powieści o różnej tematyce: romanse, kryminały, horrory i thrillery.
W trakcie Warszawskich Dni Seniora (we wtorki 17 i 24 września) seniorzy spotkali się w Wypożyczalni nr 138 przy szachownicach na wyjątkowych spotkaniach Kółka Szachowego. Gra w szachy, to nie tylko strategiczne posunięcia, jest to również dobre ćwiczenie pamięci. Szachy na emeryturze to doskonały sposób na aktywizację szarych komórek. Już samo przyswojenie zasad gry przekłada się na poprawę sprawności intelektualnej seniora.
Nasze Dni Seniora w Bibliotece na Żoliborzu zakończyliśmy 26 września spacerem po Żoliborzu Dziennikarskim. Seniorów jak zwykle oprowadzał Marcin Strachota – licencjonowany przewodnik po Warszawie z Biura Przewodników Skarby Warszawy. Mimo prawdziwej jesiennej pogody Seniorzy chętnie chodzili przez 2 godziny i słuchali o najmłodszej części Żoliborza. Pan Strachota opowiadał m.in. o tym, dlaczego Żoliborz Dziennikarski bywa nazywany Żoliborzem Dolnym, na którym dachu podjęto śniadaniem Picassa, na której ulicy powieszono na latarni Hitlera i gdzie ukrywała się grupa “robinsonów”, w tym Marek Edelman.
Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za pomoc oraz seniorom za obecność i zapraszamy w 2025 roku na kolejną edycję Warszawskich Dni Seniora!
Spotkania “Ogrody i Parki Warszawy”, “3000 mil do Maroka”, “Żoliborz Dziennikarski”, warsztaty: hafciarskie, jesienne wieńce, herbaciarki decoupage, płócienne torby finansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego 2024 w ramach projektu „Senior w Bibliotece”: