12 września mieliśmy zaszczyt gościć Pana Radosława Głowackiego – historyka, archeologa, przewodnika warszawskiego oraz (jak sam Prelegent zaznaczył z uśmiechem) „zawodowego belfra”. Sprawdzony zawodowiec zgromadził wokół siebie pełną salę żoliborskiej Czytelni pod Sowami, zresztą nie pierwszy i, jak sądzimy, nie ostatni raz.
Poczynając od pierwocin hodowli roślin i zakładania przydomowych ogródków, poprzez czasy wędrówek dworu Zygmunta III Wazy między Wawelem a Warszawą, dotarliśmy do pierwszych założeń ogrodowych z przełomu wieków XVII i XVIII. Na warsztacie Pana Radosława Głowackiego znalazły się słynne rezydencje i tereny zielone wokół nich, jak Ogród Saski, Łazienki Królewskie czy Ogród Krasińskich, ocieniony barokowym Pałacem Rzeczypospolitej, gdzie od dawna znajdują się najcenniejsze zbiory Biblioteki Narodowej.
Poza najbardziej znanymi, rozpoznawanymi przez wszystkich Polaków ogrodami, przyjrzeliśmy się też Parkowi Skaryszewskiemu oraz tzw. Królikarni na Mokotowie. Nie mogło oczywiście zabraknąć opowieści z tragicznego roku 1944, gdy warszawskie tereny zielone stały się obszarami najzacieklejszych walk powstańców.
Zielone płuca stolicy to oczywiście także – o czym często zapominamy – również mniej monumentalne założenia ogrodowe, jakże jednak ważne z punktu widzenia mieszkańców zadymionych współczesnych miast. Z tego też względu zawędrowaliśmy w opowieści także do istotnych, zielonych miejsc pamięci. Pierwsze z nich to Ogród Sprawiedliwych na Muranowie, gdzie symboliczne drzewka upamiętniają czyny i historyczne gesty wybitnych Polaków, w tym Marka Edelmana i Tadeusza Mazowieckiego. Drugie takie miejsce to Skwer Dobrego Maharadży na Ochocie, czyli miejsce poświęcone maharadży Nawanagaru (naprawdę nazywał się Digvijaysinhji Ranjitsinhji Jadeja) za gest adoptowania dwustu polskich sierot wojennych.
Uczestnikom spotkania i Panu Radosławowi Głowackiemu serdecznie dziękujemy za obecność i wspólnie spędzony czas, poświęcony zarówno historii, jak i codzienności. W końcu Warszawa zamyka pierwszą dziesiątkę najbardziej zazielenionych stolic Europy, dzięki czemu wciąż mamy czym oddychać.
Z Prelegentem spotkamy się ponownie już w październiku, zachęcamy do śledzenia ogłoszeń. Temat prelekcji: „O łodziach, łódkach i łódeczkach – Wisła w dziejach Warszawy”.