Narodowe Czytanie 2024

grafika promująca narodowe czytanie z wyciętą sylwetką meżćzyzny odwróconego plecami z obrazu wędrowiec nad morzem mgły, ilustracją chmur oraz ozdobnymi napisami: kordian juliusz słowacki narodowe czytanie 7.09.2024 i logiem narodowego czytania
baner z ilustracjami chmur oraz napisem narodowe czytanie

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy zaprasza mieszkanki i mieszkańców Żoliborza na wspólne Narodowe Czytanie Kordiana Juliusza Słowackiego, które odbędzie się w sobotę 7 września 2024 roku podczas pikniku 98. Urodzin Placu Wilsona w Parku Żeromskiego.

Szukajcie naszego stoiska! Czytanie Kordiana: 14.00, 15.00 oraz 16.00.

Przygotowaliśmy również warsztaty kreatywne, quizy z nagrodami oraz retrozabawy i fotobudki. A każdy, kto przyniesie swój egzemplarz Kordiana, będzie mógł odbić w nim pamiątkowy stempel!

grafika ze zdjęciem wyciętego pomnika aliny - dziewczyny z dzbanem z parku żeromskiego oraz ozdobnymi napisami: sobota, 7.09.2024, park żeromskiego - 98 urodziny placu wilsona, g. 13.00-18.30

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja wspólnego czytania największych dzieł literatury polskiej, do której przyłączyć mogą się wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja ta organizowana jest pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i ma na celu propagowanie polskiej literatury narodowej.

W ramach tej inicjatywy w całej Polsce organizowane są akcje wspólnego czytania lektury. Podczas tegorocznej, XIII edycji, zapraszamy do wspólnego czytania Kordiana Juliusza Słowackiego – w 190. rocznicę ukazania się jednego z najważniejszych dramatów polskiego romantyzmu.

grafika promująca narodowe czytanie z wyciętą sylwetką meżćzyzny odwróconego plecami z obrazu wędrowiec nad morzem mgły, ilustracją chmur oraz ozdobnymi napisami: kordian juliusz słowacki narodowe czytanie 7.09.2024 i logiem narodowego czytania

Opublikowany w 1834 r. w Paryżu Kordian odnosi się do powstania listopadowego, przygotowań do zamachu na cara i kwestii narodowowyzwoleńczej. „Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara” – napisał prezydent w liście intencyjnym. Główny temat – zaznaczono – odnosi się do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków niepowodzenia niepodległościowego zrywu.

Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze.

***

W PROGRAMIE

14.00, 15.00 i 16.00 Głośne czytanie fragmentów Kordiana – zapraszamy wszystkich chętnych do czytania razem z nami!

A TAKŻE

13.00 – 18.30

fotobudka retrozabawy • quizy • przypinki i zakładki • bicie monet z Aliną

WARSZTATY

13.00 – 18.30

Blackout poetry warsztaty kreatywnej poezji. Z istniejących tekstów przez wykreślanie ich części i pozostawienie konkretnych słów powstanie nowy wiersz.

Magiczne bajkowe obrazki warsztaty kreatywne dla dzieci

Juliusz Słowacki • quiz wiedzy o życiu i twórczości Juliusza Słowackiego z nagrodami

Zapraszamy!