8 maja 2024 roku spacerowaliśmy po Starym Żoliborzu, a dokładnie po osiedlu Żoliborz Urzędniczy. Z Placu Wilsona przeszliśmy na Plac Henkla i wędrowaliśmy po ulicy Wieniawskiego, Brodzińskiego, Felińskiego. Byliśmy też przy Placu Inwalidów. Zobaczyliśmy kapliczki, pomniki i miejsca związane z pisarzami, artystami, budowniczymi i patriotami. Podziwialiśmy architekturę i budynki. Po “Kolonii Urzędniczej” oprowadził nas Marcin Strachota, przewodnik z Biura Przewodników Skarby Warszawy, który przed spotkaniem wygłosił krótką prelekcję.
Osiedle Żoliborz Urzędniczy znajduje się w rejonie ulic Brodzińskiego, Wieniawskiego i placu Henkla. Jest to dawna kolonia urzędnicza nawiązująca formą do tradycji małomiasteczkowej architektury polskiej XVIII i początku XIX wieku.
Początki Kolonii Urzędniczej sięgają wieku XVIII, ale to lata dwudzieste XX wieku przyniosły najważniejsze zmiany w tym rejonie. To właśnie wtedy powstała miejska zabudowa, nawiązująca do idei szlacheckiego dworku. Planowanie miejskie uwzględniło potrzeby mieszkańców, tworząc jednocześnie miasto-ogród, co było innowacyjne w tamtych czasach. Na ulicach Kolonii Urzędniczej można odnaleźć awangardowe akcenty architektoniczne, z widocznymi wpływami modernizmu i funkcjonalizmu.
Galeria zdjęć ze spaceru:
Wydarzenie towarzyszące XXI Ogólnopolskiemu Tygodniowi Bibliotek 2024 na Żoliborzu.
Wydarzenie finansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego 2024 w ramach projektu “Senior w Bibliotece”.