Warszawski Tydzień Międzypokoleniowy 2024 – relacja

obrazek wyróżniający do warszawskiego tygodnia międzypokoleniowego, 3 zdjęcia w kolorowych ramkach przedstawiające osoby w różnym wieku: od seniorów po młodzież z napisem: warszawski tydzień międzypokoleniowy
baner reklamujący warszawski tydzień międzypokoleniowy, 3 zdjęcia w kolorowych ramkach przedstawiające osoby w różnym wieku: od seniorów po młodzież z napisami: każdy wiek może być złoty, warszawski tydzień międzypokoleniowy, 24-30 kwietnia

Już po raz 4. przygotowaliśmy warsztaty międzypokoleniowe organizowane w ramach Warszawskiego Tygodnia Międzypokoleniowego, który odbył się w dniach 24-30 kwietnia. 29 kwietnia świętowaliśmy Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Warszawski Tydzień Międzypokoleniowy to wyjątkowa kampania, która łączy wszystkich, dla których ważna jest idea wspierania integracji międzypokoleniowej i walki z dyskryminacją z powodu wieku. Hasłem tegorocznej edycji było:

KAŻDY WIEK MOŻE BYĆ ZŁOTY


grafika ze zdjęciem seniorki i młodej kobiety w kolorowej ramce, wokół napisy: warsztaty decoupage, string art, rękodzieło, ćwiczenia manualne, pasje, wymiana doświadczeń, integracja, zabawa, spotkanie, aktywizacja

zdjęcie świecznika i etui na okulary, które są udekorowane w ozdobne wzory metodą decoupage, w kolorowej ramce

RODZINNE WARSZTATY ARTYSTYCZNE
Ozdabiamy etui na okulary oraz świeczniki metodą decoupage
23 kwietnia 2024 roku, Wypożyczalnia nr 16, ul. Słowackiego 19A

W Bibliotece na Słowackiego odbyły się warsztaty z ozdabiania etui na okulary oraz świeczniki metodą decoupage. Wykorzystując kolorowe serwetki oraz papier ryżowy z różnymi wzorami trzy pokolenia czytelniczek udekorowały wybrane przez siebie drewniane świeczniki lub etui na okulary.


zdjęcie osoby wykonującej obrazek w technice string art, w kolorowej ramce

RODZINNE WARSZTATY ARTYSTYCZNE
Tworzymy obrazki techniką string art
24 kwietnia 2024 roku, Wypożyczalnia nr 13, ul. Śmiała 24

W Bibliotece na Śmiałej trwały warsztaty artystyczne. Wzięły w nich udział osoby w każdym wieku, czerpiąc, jedni z energii i zapału młodych, drudzy z wiedzy i doświadczenia starszych. Nasze prace tworzyliśmy w technice STRING ART, która pozwala wyczarować obraz przy użyciu kolorowych nitek. Aby utrzymać nitki na miejscu potrzebne były gwoździe i deski. Żeby utrzymać gwoździe w desce trzeba było użyć młotków. Pracując wspólnie powstały naprawdę super dzieła. Za spędzony z nami czas dziękujemy.


zdjęcie pudełka na chusteczki w trakcie ozdabiania za pomocą metody decoupage, w kolorowej ramce

RODZINNE WARSZTATY ARTYSTYCZNE
Ozdabiamy pudełka na chusteczki metodą decoupage
25 kwietnia 2024 roku, Wypożyczalnia nr 111, ul. Mickiewicza 65

W Bibliotece na Mickiewicza odbyły się Rodzinne Warsztaty Artystyczne podczas których ozdabialiśmy pudełka na chusteczki metodą decoupage. Warsztaty to zawsze ciekawy sposób na wykorzystanie wolnego czasu, w ich trakcie można poznać nowe osoby oraz twórczo się zainspirować. Podczas naszych zajęć powstały oryginalne ozdoby.


zdjęcie trzech zakładek do książek ozdobionych w różne wzory metodą decoupage, w kolorowej ramce

RODZINNE WARSZTATY ARTYSTYCZNE
Ozdabiamy zakładki do książek metodą decoupage
29 kwietnia 2024 roku, Czytelnia Pod Sowami, ul. gen. J. Zajączka 8

W Czytelni Pod Sowami odbyły się warsztaty z ozdabiania drewnianych zakładek do książek metodą decoupage. Wykorzystując kolorowe serwetki oraz papier ryżowy z różnymi wzorami trzy pokolenia czytelniczek udekorowały drewniane zakładki.


zdjęcie rodziny - dziadka, córki i wnuczku, w kolorowej ramce

WARSZTATY “BIBLIOTEKA ŁĄCZY POKOLENIA”
Zajęcia z integracji międzypokoleniowej i aktywizacji seniorów – dr Wanda Matras-Mastalerz
29 kwietnia, Wypożyczalnia nr 138, ul. Broniewskiego 9A

W Bibliotece przy ul. Broniewskiego 9A gościliśmy Panią Wandę Matras-Mastalerz – doktora nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, adiunkta w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu KEN w Krakowie, certyfikowanego trenera stymulacji pamięci i rozwoju intelektu.

Pani Wanda poprowadziła warsztaty, których głównym tematem była Aktywizacja Seniorów. Nasz gość poruszył wiele ciekawych zagadnień skierowanych nie tylko do seniorów ale również do młodzieży. Nasi uczestnicy mogli się dowiedzieć m.in. o tym jak mózg rośnie w siłę gdy się starzeje, gdzie ludzie żyją najdłużej i jakie czynniki temu służą, co trzeba robić aby wydłużyć życie i móc się nim w pełni cieszyć.

W trakcie wykładu nasi uczestnicy wykonali proste ćwiczenia z neurobiku, dzięki którym mogli doświadczyć w jaki sposób pracują obie półkule mózgu. Ciekawą rzeczą było to, jak nasz umysł można oszukać samym uśmiechem by poprawić jego chemię.

Na koniec spotkania Pani Wanda przytoczyła fragment książki “ŻycieLisy Aisato wspaniale podsumowywującej całość warsztatów.


logotyp budżetu obywatelskiego białe napisy na granatowym tle widoczne napisy: budżet obywatelski zgłaszam głosuję korzystam warszawa

Warsztaty finansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego 2024