W wtorek 23 stycznia odbyło się pierwsze w 2024 r. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Seniorów. Tematem rozmowy była powieść „Ksiądz Rafał” autorstwa Macieja Grabskiego. Książkę poleciła nam do przeczytania klubowiczka, która zarekomendowała ją jako jedną ze swoich ulubionych pozycji z kategorii „na smuteczki”.
Lektura bardzo spodobała się pozostałym uczestniczkom spotkania. Książka ta bowiem, jak podkreślały w rozmowie, jest optymistyczna, zabawna ale nie naiwna. Łączy w sobie lekkość opowieści i realizm życia.
Wieś Gródek, lata 70-te XX w.. Pełniący przez niemal 40 lat posługę kapłańską proboszcz Stanisław umiera. Na jego miejsce biskup przysyła młodego duchownego, księdza Rafała. Przed nowym księdzem stoi duże wyzwanie. Nie wszyscy mieszkańcy są bowiem zadowoleni z nowego kapłana oraz zmian, które wprowadza.
Wbrew tytułowi to nie ksiądz Rafał jest głównym bohaterem książki, ale cala gródkowska wspólnota. Fabuła powieści osadzona jest w realiach Polski Ludowej, ciekawie i wnikliwie przedstawia społeczność wiejską. Życie w Gródku nie jest sielankowe. Stare pokolenie pamięta obie wojny światowe, a młode zmaga się z problemami życia codziennego PRL. Mieszkają tam ludzie doświadczeni przez życie, wiele osób zmaga się z alkoholizmem. Jest tu dużo ludzi mądrych, życzliwych, ale jest też wielu zawistnych. Mieszkańcy nie mogą zapomnieć o dawnych urazach i ciągle żywe są żale sprzed lat. Przybycie nowego księdza rozwiąże wiele zatargów, ale też wprowadzi nowe podziały.
Autor bardzo ciekawie przedstawił też funkcjonowanie instytucji kościoła w realiach Polski Ludowej. Nie wacha się opisywać różnych postaw duchownych, zarówno tych bardzo pozytywnych jak i negatywnych. Przedstawia ich słabości, walkę o wpływy i władzę na szczeblach hierarchii kościelnej czy związki z komunistyczną władzą. Pokazuje też inwigilację kościoła – podsłuchy, donosy, zastraszania.