„Marek Edelman – bohater, który zrobił wszystko, żeby nim nie być” – wykład Władysława Głowali

grafika wyróżniająca z symbolem powstania w getcie warszawskim żonkilem muzeum polin, napisy: marek edelman bohater, który zrobił wszystko, żeby nim nie być wykład
grafika wyróżniająca z symbolem powstania w getcie warszawskim żonkilem muzeum polin oraz portretem marka edelmana, napisy: marek edelman bohater, który zrobił wszystko, żeby nim nie być wykład

19 kwietnia 2023 roku, w 80. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, w Wypożyczalni nr 16 odbył się wykład „Marek Edelman – bohater, który zrobił wszystko, żeby nim nie być”, który wygłosił żoliborzanin Pan Władysław Głowala, z zamiłowania historyk varsavianista.

Pan Głowala opowiedział nam o bohaterze, który bohaterem nie chciał być, ale zmusiła go do tego historia. O człowieku, który za życia dowiedział się wszystkiego o śmierci i dlatego miał świadomość, jak cenna jest każda chwila życia i zawsze podejmował o nią walkę. Podczas wykładu poznaliśmy też przebieg powstania w getcie warszawskim. Wysłuchaliśmy fragmentów wierszy o powstaniu, rozmów, wspomnień i wywiadów z Markiem Edelmanem. Pan Głowala przeczytał też nazwiska poległych powstańców, byśmy o nich zawsze pamiętali. Bo jak mówi Talmud:

Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim

skan Listy poległych w obronie getta warszawskiego; AAN, Delegatura Rządu RP na Kraj, sygn. 202/XV/2, s. 111 - 112.
Lista poległych w obronie getta warszawskiego; AAN, Delegatura Rządu RP na Kraj, sygn. 202/XV/2, s. 111 – 112. Źródło: Archiwum Akt Nowych

Marek Edelman (prawd. 1919-2009) – wybitny kardiolog, żołnierz Polskiego Podziemia, jeden z przywódców Powstania w Getcie Warszawskim oraz uczestnik Powstania Warszawskiego. Był bohaterem książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Jako jeden z nielicznych bojowników ŻOB, którzy przeżyli i pozostali po wojnie w Polsce, Edelman przyjął na siebie rolę strażnika pamięci o powstaniu i jego żołnierzach. Był odważnym i bezkompromisowym obrońcą fundamentalnych dla siebie wartości – zarówno jako lekarz kardiolog, jak i działacz społeczny.


grafika wyróżniająca napis 80. rocznica powstania w getcie warszawskim

W 2023 roku przypada 80. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Powstanie, dziś upamiętnione w kilku miejscach Warszawy, jest jednym z najbardziej symbolicznych i opisywanych wydarzeń w historii Holokaustu. To pierwsze powstanie miejskie przeciwko Niemcom i największy militarny zryw ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej zasługuje na szczególne miejsce w historii i powszechnej świadomości.

Żoliborska Biblioteka Publiczna włącza się w działania upamiętniające to wydarzenie.
Zapraszamy do odwiedzenia platformy, na której znajdą Państwo niezbędne informacje o kolejnych wydarzeniach. Zachęcamy do śledzenia publikowanych treści i uczestnictwa w przygotowywanych inicjatywach.

Galeria zdjęć: