„Serce to samotny myśliwy” Carson McCullers oraz Robert Ellis Miller – spotkanie DKKiF

grafika przedstawiająca plakat do filmu serce to samotny myśliwy a na nim napisy: serce to samotny myśliwy, carson mccullers, reż. robert ellis miller, logo dkkif z napisem dkkif oraz na dole powtarzający się kilka razy napis dyskusyjny klub książki i filmu

29 marca 2023 spotkaliśmy się by rozmawiać o „Serce to samotny myśliwy” Carson McCullers i ekranizacji Roberta Ellisa Millera z 1968 roku. Było to 3 w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki i Filmu w Wypożyczalni nr 16.

zdjecie przedstawia okładkę książki serce to samotny myśliwy na tle wnętrza wypożyczalni nr 16, widoczne napisy: serce to samotny myśliwy carson mccullers
okładka książki Serce to samotny myśliwy

Serce to samotny myśliwy” to jedna z najważniejszych pozycji amerykańskiej prozy XX wieku. Ponadczasowe, przejmujące studium ludzkich emocji, pełne refleksji nad samotnością i odmiennością. Życzliwy dla wszystkich głuchoniemy John Singer, który potrafi czytać z ruchu warg, jest idealnym słuchaczem. Nikomu nie przerywa, nikogo nie ocenia. Dlatego też samotni i zagubieni ludzie, którzy nie chcą się pogodzić z własnym losem albo nie potrafią zaakceptować otaczającego ich świata, chętnie mu się zwierzają. Wiecznie pijany wizjoner. Właściciel kafejki, a jednocześnie filozof amator. Lekarz opętany obsesją osiągnięcia swojego życiowego, bliżej niesprecyzowanego celu… Przychodzą do Johna ze swoimi problemami i żaden z nich nie dostrzega jego tragedii… dopóki nie jest za późno.

Podczas dyskusji w klubie książkowym na temat książki „Serce to samotny myśliwy” autorstwa Carson McCullers oraz jej filmowej adaptacji przez Roberta Ellisa Millera, uczestnicy zgłębili różne aspekty zarówno literackie, jak i filmowe, prezentowanej historii. W kontekście samej książki, czytelnicy podkreślali głęboką psychologiczną charakteryzację postaci oraz subtelne ukazanie emocji i samotności każdego z bohaterów. McCullers została doceniona za zdolność do wnikliwego analizowania ludzkiej psychiki, zwłaszcza w kontekście tematu samotności. Wątki związane z poszukiwaniem miłości, akceptacji i zrozumienia były tematami, które wzbudziły intensywne emocje wśród czytelników.

Przejście do filmowej adaptacji Millera stało się przedmiotem porównań i refleksji. Uczestnicy zauważyli, że reżyser zdołał wiernie oddać atmosferę i ton oryginału, choć z pewnymi modyfikacjami. Filmowe przedstawienie głównych postaci, zwłaszcza Johna Singera i jego relacji z innymi mieszkańcami miasteczka, zostało uznane za dobrze oddane. Wartościowym elementem adaptacji była również staranna rekonstrukcja południowego klimatu lat 30. i 40. W dyskusji poruszono także kwestię wyboru obsady filmowej, przy czym zwrócono uwagę na aktorską solidność oraz wierność wizerunkowi literackich postaci. Przyjęcie perspektywy filmowej pozwoliło również na zobaczenie niektórych scen w inny sposób niż przy czytaniu, co przyczyniło się do nowego zrozumienia narracji.

Podsumowując, dyskusja w klubie książkowym dotycząca „Serce to samotny myśliwy” koncentrowała się na uznaniu literackiej głębi Carson McCullers oraz na pozytywnym odbiorze filmowej adaptacji Millera. Debatujący podkreślali, że obie formy dzieła przekazały silne emocje związane z tematem samotności i poszukiwaniem zrozumienia, choć każda z nich wniosła do historii unikalny wymiar artystyczny.

zdjęcie klubowiczów podczas marcowego spotkania dkkif w wypożyczalni nr 16, temat serce to samotny myśliwy - powieść carson mccullers i ekranizacja pod tym samym tytułem
zdjęcie klubowiczów

Zdjęcie: plakat do filmu Serce to samotny myśliwy, Warner Bros Seven arts
Logo DKKiF: Book by Komkrit Noenpoempisut from the Noun Project