Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – Na wszystko jest przysłowie

Obrazek wyróżniający. Napis: "Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - Na wszystko jest przysłowie" umieszczony na tle kompozycji z literek.

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych młodych czytelników zabawę ze znajomości polskich przysłów i powiedzeń.

Przysłowia, sentencje, powiedzenia, porzekadła – wywodzą się z mądrości ludowych, dawnych wierzeń, codziennych obserwacji przyrodniczych lub zapomnianych już dzisiaj formułek prawniczych i medycznych. Najstarsze przysłowia europejskie zrodziły się w starożytnej Grecji i Rzymie, ich źródłem była też Biblia.

Pierwsze polskie przysłowia wywodziły się z mowy żywej i prawdopodobnie są tak stare jak nasz język. W piśmie po raz pierwszy pojawiły się w manuskryptach kazań. W jednym z rękopisów pochodzącym z XV wieku znajduje się przysłowie znane do dziś:

Kruk krukowi oka nie wykole, a pies psu zębów nie uje.

Przysłowia bawią, uczą, przestrzegają. Są mądrością przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Niektóre z nich przetrwały wieki nie tracąc na aktualności. Nie są jednak tylko reliktem przeszłości. Cały czas powstają nowe, i podobnie jak język reagują na wszelkie przemiany współczesnego życia.

Dzieci odwiedzające dziś nasze wypożyczalnie będą mogły sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości przysłów. W różnych miejscach w bibliotece umieściliśmy karty z początkową frazą przysłowia lub powiedzenia – zabawa polega na uzupełnieniu jego dalszej części.