79. rocznica powstania w getcie warszawskim

grafika promująca Akcję Żonkile, na białym tle żółty żonkil i tekst 19 IV 1943 Powstanie w getcie warszawskim, pod spodem napis Łączy nas Pamięć

Siedemdziesiąt dziewięć lat temu w warszawskim getcie rozpoczęło się powstanie, będące zbrojnym sprzeciwem Żydów wobec likwidacji getta i masowym wywózkom. W walce, po stronie żydowskiej, wzięło udział ok. 1 tys. bojowców Żydowskiego Związku Wojskowego i Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz częściowo ludność getta. Pod naporem ok. 3 tys. żołnierzy niemieckich wspartych przez artylerię i siły pancerne powstanie skapitulowało po 27 dniach (19 maja). Zginęło ok. 7 tys. Żydów, a ok. 50 tys. zostało wywiezionych do obozu zagłady w Treblince, dzielnica żydowska w Warszawie została zaś przez Niemców zrównana z ziemią.

19 kwietnia obchodzimy rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, podczas której wolontariusze rozdają na ulicach Warszawy papierowe żonkile – symbol pamięci o powstańcach z getta warszawskiego. Nasza Biblioteka również pragnąć uczcić pamięć o poległych, przyłącza się do tej inicjatywy. Wraz z naszymi wolontariuszami przygotowaliśmy papierowe kwiaty, które czytelnicy będą mogli przypiąć do ubrania, by w ten symboliczny sposób oddać hołd powstańcom.

Kolaż zdjęć papierowych żonkili przygotowanych na akcje "Łączy nas pamięć"
Kolaż zdjęć papierowych żonkili przygotowanych na akcje "Łączy nas pamięć"