W ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz przygotowała dla czytelników wiele atrakcji. Do wspólnego świętowania zaprosiliśmy dzieci, dorosłych oraz seniorów; mieszkańców Żoliborza i Warszawy. Czytelników.
Biblioteka – miejsce na czasie
hasło 21. Tygodnia Bibliotek
To przestrzeń, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń kulturalnych. “Biblioteka – miejsce na czasie” nie ogranicza się do tradycyjnych książek – promuje różnorodność czytania, włączając w to: audiobooki, e-booki, gry edukacyjne, podcasty, platformy edukacyjne online oraz inne niestandardowe formy. Jest miejscem, gdzie ludzie mogą korzystać z interaktywnych aplikacji, wirtualnej rzeczywistości czy projektów edukacyjnych opartych na sztucznej inteligencji. “Biblioteka – miejsce na czasie” podkreśla konieczność ciągłej adaptacji do zmieniających się potrzeb społeczeństwa, uwzględnia nowe trendy, ale także eksperymentuje z innowacyjnymi formami przekazu wiedzy i kultury. “Biblioteka – miejsce na czasie” to przestrzeń do dyskusji, wymiany poglądów i wspólnoty.
Słowa Katarzyny Pawluk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu
W dniach 8–15 maja 2024 r. zorganizowaliśmy wiele różnych i ciekawych wydarzeń: warsztaty artystyczne dla dzieci, prezentacje podróżnicze, prelekcje varsavianistyczne, spotkania autorskie, kluby dyskusyjne, spacery. Zobaczcie sami!
8 maja
8 maja to Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Dzień ten świętowaliśmy bardzo uroczyście! Był tort, koncert piosenek w wykonaniu Chóru Sąsiadów – Karin Band i wspólne świętowanie. Pan Burmistrz Paweł Michalec, Pani naczelniczka Wydziału Kultury w naszej dzielnicy, Małgorzata Łowkis-Przybytniak, oraz Pani Prezes Zarządu Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Barbara Różewska i Dyrektor Społecznego Dom Kultury Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Pan Paweł Świętorecki złożyli nam życzenia oraz podziękowali za wkład w rozwój kultury na rzecz dzielnicy. Otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Bardzo serdecznie dziękujemy Zarządowi Dzielnicy Żoliborz za ten piękny gest, za pamięć i uznanie dla naszej pracy. Otrzymaliśmy też wiele życzeń od naszych czytelników. Bardzo serdecznie dziękujemy za wszystkie ciepłe słowa. Cieszymy się, że tak wiele osób pamiętało o naszym święcie.
Tego dnia zorganizowaliśmy też spacer po Starym Żoliborzu, a dokładnie po osiedlu Żoliborz Urzędniczy. Z Placu Wilsona przeszliśmy na Plac Henkla i wędrowaliśmy po ulicy Wieniawskiego, Brodzińskiego, Felińskiego. Byliśmy też przy Placu Inwalidów. Zobaczyliśmy kapliczki, pomniki i miejsca związane z pisarzami, artystami, budowniczymi i patriotami. Podziwialiśmy architekturę i budynki. A o wszystkich tych miejscach opowiadał nam wspaniały Marcin Strachota, licencjonowany przewodnik Biura Przewodników Skarby Warszawy.
Wydarzenie towarzyszące XXI Ogólnopolskiemu Tygodniowi Bibliotek 2024 na Żoliborzu.
Wydarzenie finansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego 2024 w ramach projektu “Senior w Bibliotece”.
9 maja
9 maja w Czytelni Pod Sowami odbyło się spotkanie varsavianistyczne z Radosławem Głowackim, historykiem i przewodnikiem warszawskim, w ramach cyklu Gawędy Warszawskie: “Nie tylko karuzela czyli historia majówek na Bielanach”. Były czasy gdy bielański las przypominał dzisiejsze Krupówki. Zjeżdżali tu tłumnie ludzie władzy, ówcześni celebryci oraz zwykli zjadacze chleba pragnący dotknąć blichtru wielkiego świata. Codzienne konwenanse pozostawiano w dusznym mieście. Na leśnych polankach i w grajdołkach oddawano się niczym nieskrępowanej fieście po czym oczyszczano dusze i sumienia u pobożnych ojców Kamedułów. Dziękujemy Panu Radosławowi za spotkanie z tym barwnym światem, którego pamięć przetrwała do dziś dyskretnie ukryta w konarach wiekowych bielańskich dębów.
Wydarzenie towarzyszące XXI Ogólnopolskiemu Tygodniowi Bibliotek 2024 na Żoliborzu.
Wydarzenie finansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego 2024 w ramach projektu “Senior w Bibliotece”.
Tego dnia w Bibliotece przy Broniewskiego odbyło się też spotkanie autorskie z Panią Małgorzatą J. Berwid, autorką książki “Wojenne Lalki Marysi”. Gościni spotkała się z uczniami klasy czwartej, którym opowiadała o historii jej babci. Na chwilę przeniosła słuchaczy w czasy, w których siła wyobraźni pomogła siedmioletniej Marysi – bohaterce książki, przetrwać wojnę. Po obejrzeniu filmu przedstawiającego ówczesną sytuację, wspólnie z dziećmi rozmawiała o towarzyszących im emocjach, opisała również trudne latach, w których żyła Marysia i jej rodzina. Dzieci rozwiązały krzyżówkę, przyswajając przekazaną wiedzę. Aby bardziej zobrazować sytuację dziecka w trakcie trwania wojny, Pani Małgorzata zaprosiła czwartoklasistów do zainscenizowania fragmentu książki, w którym dziewczynka, by znieść trudy dnia codziennego, wymyśliła “kartoflane przedszkole”.
9 maja Bibliotekę przy Śmiałej odwiedził również Wojciech Cesarz – pisarz książek dla dzieci, autor bestsellerowych: “Pamiętnika grzecznego psa”, „Nowych przygód grzecznego psa”, „Wakacji grzecznego psa”, „Kocich kłopotów grzecznego psa”, „Zakochanego grzecznego psa”, „Zapisków wrednego kota” – serii książek, które w przezabawny i nieoczywisty sposób opisują świat z punktu widzenia młodego i rozbrykanego psa rasy alaskan malamut. Podczas spotkania autorskiego wszyscy fani malamuta Wintera mogli pozwać jego twórcę, a właściwie kronikarza przygód tego psa. Na koniec spotkania można było otrzymać autograf z imienną dedykacją.
Wydarzenie towarzyszące XXI Ogólnopolskiemu Tygodniowi Bibliotek 2024 na Żoliborzu.
Spotkanie finansowane z Instytutu Książki z NPRCz w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.
10 maja
10 maja w Bibliotece przy Broniewskiego dzieci wspólnie z rodzicami stworzyły na warsztatach artystycznych majowe motanki. Inspiracją były wiejskie lalki, które niegdyś robiły nasze babcie i prababcie. Do wykreowania bajecznie kolorowych szmacianek wykorzystaliśmy różne skrawki materiałów, sznurki, koraliki, tasiemki czy filce. Pojawiły się nawet delikatne motywy roślinne. Podczas trwania zajęć można było zauważyć ile radości sprawiło zrobienie własnej laleczki, która w żaden sposób nie była powtarzalna. Na chwilę mogliśmy przenieść się w odległe czasy, w których każde dziecko polegając na swojej wyobraźni potrafiło zrobić coś z niczego.
W Wypożyczalni na Śmiałej już po raz drugi odbyło się spotkanie DKK Poszukiwacze Kontekstu. Omawialiśmy książkę pt. “Bezsenność w Tokio” Marcina Bruczkowskiego. Czytelnicy byli oczarowani lekturą, która odsłoniła przed nami japoński świat, widziany oczami Polaka. Zastanawialiśmy się, jak bardzo od tamtego czasu zmienił się ten kraj, opisany przez autora jako tradycjonalistyczny i zamknięty na obcokrajowców, gaijinów. Zadowoleni z przeczytanej pozycji, ustaliliśmy, że pójdziemy “za ciosem” i zapoznamy się z dalszymi losami bohatera, po opuszczeniu Japonii, w kolejnym tytule “Singapur, czwarta rano”.
Wypożyczalnia przy Słowackiego jak co roku zorganizowała Wiosenny Kiermasz Książek Używanych. Każda książka kosztowała 2 zł, a do wyboru była najróżniejsza literatura: książki naukowe, popularnonaukowe oraz powieści o różnej tematyce: romanse, kryminały, horrory i thrillery.
14 maja
14 maja w Czytelni Pod Sowami odbyła się prelekcja fotograficzno-podróżnicza w ramach cyklu Podróże bez biletu, którą poprowadził podróżnik, fotografik i geograf Marcin Szymczak. Uczestnicy prelekcji przeżyli fotograficzną wycieczkę wzdłuż wzburzonego Pacyfiku od kanadyjskiej Vancouver Island po amerykański Oregon. Wędrówki po ośnieżonych graniach Gór Kaskadowych i biwaki w zielonych dolinach u stóp majestatycznych gór Kanady. Liczne spotkania z dzikimi zwierzętami, gorące gejzery w Yellowstone, bezkresne przestrzenie Montany, Alberty i Kolumbii Brytyjskiej.
Wydarzenie towarzyszące XXI Ogólnopolskiemu Tygodniowi Bibliotek 2024 na Żoliborzu.
Wydarzenie finansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego 2024 w ramach projektu “Senior w Bibliotece”.
Wypożyczalnię przy Słowackiego odwiedzili również niezwykli goście – Cezary Harasimowicz oraz Elżbieta Ficowska, tytułowa „Bieta”, bohaterka najnowszej książki autora, o której rozmawialiśmy. Spotkanie autorskie połączone z prelekcją prowadziła nasza bibliotekarka, dr Joanna Roś. Cezary Harasimowicz, pisarz i scenarzysta, oraz Elżbieta Ficowska, działaczka społeczna i pedagożka, najmłodsze dziecko uratowane z warszawskiego getta, snuli opowieść o niezwykłych przypadkach życia. Przybliżyli nam historię swojej przyjaźni i opowiedzieli o roli wspomnień, obecnych w powieści. Zgodnie stwierdzili, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Autor powieści, opisując trudne emocje, towarzyszące odkrywaniu przez Bietę swojej tożsamości, cytuje przepiękne słowa z powieści Alberta Camusa: Człowiek nigdy nie jest zupełnie nieszczęśliwy. Tacy byli nasi goście: pogodni, pełni optymizmu i pozytywnie patrzący na świat.
Wydarzenie towarzyszące XXI Ogólnopolskiemu Tygodniowi Bibliotek 2024 na Żoliborzu.
Wydarzenie finansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego 2024 w ramach projektu “Senior w Bibliotece”.
15 maja
15 maja, na koniec Tygodnia Bibliotek w Bibliotece przy Broniewskiego gościliśmy współautora książki „Mikrowyprawy z Warszawy. 57 nieoczywistych wycieczek, które uratują Twój weekend” – Pana Seweryna Masalskiego i jego córkę Basię. Na spotkaniu uczestnicy dowiedzieli się jak można ciekawie spędzić czas w Warszawie oraz jej okolicach. Pan Seweryn wskazywał miejsca, które warto zobaczyć, jak zaplanować krótkie wyprawy, co warto zabrać ze sobą, w szczególność gdy w wycieczkach uczestniczą dzieci. Podczas dyskusji, doszliśmy do wniosku, że wbrew powszechnej opinii Mazowsze to rejon bogaty w turystyczne atrakcje.
Dziękujemy wszystkim czytelnikom za wspólne świętowanie i zapraszamy za rok
na XXII Tydzień Bibliotek!