DKKiF – 451° Fahrenheita
Będziemy rozmawiać o powieści „451 stopni Fahrenheita” Raya Bradburego i dwóch ekranizacjach pod tym samym tytułem, w reżyserii Françoisa Truffauta z 1966 roku oraz Ramina Bahrani z 2018 roku.
Przypominamy, że w czasie spotkania (od 18) wypożyczalnia dla czytelników jest zamknięta.
Spotkanie dla zamkniętej grupy. Pytanie o uczestnictwo prosimy kierować pod adres mailowy: dkkifwyp16@gmail.com
451° Fahrenheita – Ray Bradbury
451 stopni Fahrenheita to temperatura, w której zaczyna palić się papier. Guy Montag jest strażakiem. Jego praca polega na niszczeniu najbardziej zakazanego ze wszystkich dóbr, źródła wszelkich niesnasek i nieszczęść: książek. Nie przychodzi mu do głowy, że mógłby kwestionować swoje nijakie życie – dopóki nie zostanie mu objawiona przeszłość, w której ludzie nie żyli w strachu, i teraźniejszość, w której można postrzegać świat przez pryzmat idei. Zaczyna ukrywać w domu książki, które wkrótce zagrożą jego życiu.
„Fahrenheit 451” Françoisa Truffauta, czołowego twórcy francuskiej Nowej Fali, to ekranizacja głośnej powieści Raya Bradbury’ego, która zapewniła mu również popularność poza gronem miłośników literatury science fiction. Podejmowała bowiem uniwersalny problem pozbawiania człowieka elementarnych praw – do swobodnej myśli, obcowania z kulturą. Jednostka miała być – jak w Orwellowskim „Roku 1984” – zredukowana do bezwolnego, podporządkowanego mechanizmu, egzystującego w społeczeństwie kierowanym i kontrolowanym przez jakąś siłę wyższego rzędu, w tym wypadku wszechmocne, ogłupiające środki przekazu audiowizualnego. Truffaut nie był specjalnie zainteresowany całym sztafażem science fiction, interesował go – przede wszystkim – problem samookreślenia jednostki. Przedstawił przerażającą wizję świata przyszłości bez książek. Cztery lata później nakręcił „Dzikie dziecko”, którego bohater próbował przywrócić do życia w społeczeństwie odnalezionego w lesie – nieznającego mowy ludzkiej – chłopca.
Źródło: lubimyczytac.pl, sfp.org.pl
Zdjęcie: plakat do filmu 451 stopni Fahrenheita, Copyright is believed to belong to the distributor of the film Anglo Enterprises Vineyard Film Ltd., or the graphic artist.
Logo DKKiF: Book by Komkrit Noenpoempisut from the Noun Project