28 czerwca 2023 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki i Filmu w Wypożyczalni nr 16. Ostatni tydzień czerwca pożegnaliśmy dyskusją o jednej z najgłośniejszych powieści ostatnich lat – „Atlasie chmur” Davida Mitchella oraz o ekranizacji Toma Tykwera i sióstr Wachowski z 2012 roku.
Nominowany do Nagrody Bookera bestseller „Atlas chmur” Davida Mitchella to również jedna ze Stu Książek Dekady według wpływowych brytyjskich krytyków literackich Richarda Madeleya i Judy Finnigan. Pasażer statku, z utęsknieniem wyglądający końca podróży przez Pacyfik w 1850 roku; wydziedziczony kompozytor, usiłujący oszustwem zarobić na chleb w Belgii lat międzywojennych; dziennikarka-idealistka w Kalifornii rządzonej przez gubernatora Reagana; wydawca książek, uciekający przed gangsterami, którym jest winien pieniądze; genetycznie modyfikowana usługująca z restauracji, w oczekiwaniu na wykonanie wyroku śmierci; i Zachariasz, chłopak z wysp Pacyfiku, który przygląda się, jak dogasa światło nauki i cywilizacji – narratorzy „Atlasu chmur” słyszą nawzajem swoje echa poprzez meandry dziejów, co odmienia ich los zarówno w błahym, jak i w doniosłym wymiarze. W tej niezwykłej powieści David Mitchell znosi granice języka, gatunku literackiego i czasu, proponując zadumę nad właściwą ludzkości żądzą władzy i niebezpiecznym kierunkiem, w którym w pogoni za władzą zmierzamy.
Podczas dyskusji uczestnicy mieli okazję zgłębić zarówno bogactwo literackie oryginału, jak i sposób, w jaki został on przeniesiony na ekran. W kontekście samej książki Mitchella, czytelnicy byli pod wrażeniem misternie skonstruowanej struktury narracyjnej, w której poszczególne opowieści splatały się ze sobą w zaskakujący sposób. Różnorodność stylów narracyjnych, od dzienników podróży do kryminałów i science fiction, została doceniona za swoją oryginalność i złożoność. Zwracano uwagę na głęboką refleksję nad ludzkim losem, czasem i współzależnością losów bohaterów.
Przejście do filmowej adaptacji sióstr Wachowski było tematem intensywnej dyskusji. Uczestnicy zauważyli odwagę reżyserów w podejściu do trudnego do zekranizowania materiału, a także ich kreatywność w łączeniu różnych wątków i gatunków filmowych. Efekty wizualne oraz staranne przygotowanie aktorskie, zwłaszcza w kontekście zagranicznej obsady, spotkały się z pozytywnym odbiorem. Jednym z kluczowych tematów dyskusji było porównanie doświadczenia czytelniczego z filmowym. Niektórzy uczestnicy zauważyli, że złożoność struktury opowieści została częściowo uproszczona w ekranizacji, co było zrozumiałe ze względu na ograniczenia czasowe. Niemniej jednak, zwracano uwagę, że siły kreatywne Wachowskich uchwyciły ducha oryginału, stworzyły widowiskową adaptację i zdołały przekazać główne idee i przesłania zawarte w „Atlasie chmur”.
Podsumowując, dyskusja w klubie książkowym dotycząca „Atlasu chmur” skupiła się na uznaniu literackiej wartości oryginału Mitchella oraz na docenieniu ambicji i kreatywności sióstr Wachowski w adaptacji filmowej. Oba dzieła zostały uznane za wartościowe, chociaż w różny sposób oddające specyfikę i głębię opowieści.
Zdjęcie: plakat do filmu Atlas Chmur, copyrights Warner Bros. Pictures.
Logo DKKiF: Book by Komkrit Noenpoempisut from the Noun Project