80. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

apierowe żółte żonkile przygotowane na akcję "Łączy nas pamięć"

19 kwietnia 2023 r. obchodziliśmy 80. Rocznicę wybuchu powstania w getcie Warszawskim.

W rocznicę tego wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, podczas której wolontariusze rozdają na ulicach Warszawy papierowe żonkile – symbol pamięci o powstańcach z getta warszawskiego. Nasza Biblioteka również pragnąć uczcić pamięć o poległych, przyłącza się do tej inicjatywy. Wraz z naszymi wolontariuszami przygotowaliśmy papierowe kwiaty, które czytelnicy będą mogli przypiąć do ubrania, by w ten symboliczny sposób oddać hołd powstańcom.

Przygotowaliśmy również dla dorosłych, dzieci i młodzieży warsztaty oraz prelekcje upamiętnić powstanie w getcie warszawskim.

19 kwietnia 2023 roku, w Wypożyczalni nr 16 odbył się wykład „Marek Edelman – bohater, który zrobił wszystko, żeby nim nie być”, który wygłosił żoliborzanin Pan Władysław Głowala, z zamiłowania historyk varsavianista.

Pan Głowala opowiedział nam o bohaterze, który bohaterem nie chciał być, ale zmusiła go do tego historia. O człowieku, który za życia dowiedział się wszystkiego o śmierci i dlatego miał świadomość, jak cenna jest każda chwila życia i zawsze podejmował o nią walkę. Podczas wykładu poznaliśmy też przebieg powstania w getcie warszawskim. Wysłuchaliśmy fragmentów wierszy o powstaniu, rozmów, wspomnień i wywiadów z Markiem Edelmanem. Pan Głowala przeczytał też nazwiska poległych powstańców, byśmy o nich zawsze pamiętali.

Wypożyczalnia nr 111 gościła uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej na lekcji bibliotecznej, podczas której rozmawialiśmy z dziećmi o symbolach kultury żydowskiej, wybuchu II wojny światowej a także o powstaniu w getcie warszawskim. Dzieci obejrzały filmy o przedwojennej Warszawie, oraz o przedwojennej społeczności żydowskiej a także dwa filmy z czasów wojny. W trakcie prezentacji zapoznały się z sylwetką Marka Edelmana, a także jak można “upamiętniać” powstanie w getcie warszawskim. Czytaliśmy fragmenty książek: “Arka Czasu” Marcina Szczygielskiego, “Wszystkie moje mamy” Renaty Piątkowskiej, “Wyspa przy ulicy Ptasiej” Uri Orvela. Uczniowie mogli przepisać zdanie w języku hebrajskim a także na sam koniec wykonać symbol żonkila, korzystając z materiałów udostępnionych przez Muzeum Polin.

W Bibliotece przy ulicy Broniewskiego 9A zorganizowaliśmy spotkanie, podczas którego zapoznaliśmy dzieci z utworami artystów żydowskiego pochodzenia, którzy pozostawili znaczący ślad w literaturze dla dzieci i młodzieży. Czytaliśmy utwory „Lokomotywa” J. Tuwima, „Leń” J. Brzechwy oraz fragment książki J. Korczaka „ Król Maciuś Pierwszy”. Dzieci obejrzały krótki film jak wyglądała przedwojenna Warszawa, następnie przystąpiły do wykonania wspólnego kolażu. Każdy z uczestników miał możliwość wykreowania swojej wizji dawnej Warszawy.

25 kwietnia w Czytelni pod Sowami odbyły się autorskie warsztaty edukacyjne pani Edyty Guli, historyka i edukatora z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie pt. „Co to jest wojna?” W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klasy 1 Zespołu Szkół nr 28 przy ul. gen. J. Zajączka 7. Młodzież miała okazję zapoznania się z filmem „Historia getta warszawskiego” przygotowanym przez Muzeum Getta Warszawskiego oraz uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych w oparciu o teksty źródłowe pochodzące z „Archiwum Ringelbluma”, relacje dzieci, które żyły w warszawskim getcie.

Przygotowaliśmy również wystawkę pokazującą jak wyglądało życie warszawskiej społeczności żydowskiej przed wojną. Na początku lat 30. społeczność żydowska w Warszawie liczyła ponad 350 tysięcy osób, co stanowiło około 1/3 mieszkańców stolicy. Była to w tym czasie największa po Nowym Jorku zbiorowość żydowska na świecie.