Rok 2022 Rokiem Mirona Białoszewskiego

czarnobiałe zdjęcie autora na białym tle w czarnej ramce, na szarym pasku biały napis "rok 2022 rokiem Mirona Białoszewskiego"
czarnobiałe zdjęcie autora na białym tle w czarnej ramce, na szarym pasku biały napis "rok 2022 rokiem Mirona Białoszewskiego"

W 2022 roku przypada setna rocznica urodzin i trzydziesta dziewiąta rocznica śmierci Mirona Białoszewskiego. Rada m.st. Warszawy pragnie oddać hołd wybitnemu warszawiakowi, ustanawiając rok 2022 Rokiem Mirona Białoszewskiego. Czerwiec to szczególny miesiąc, jeśli chodzi o upamiętnienie Mirona Białoszewskiego. 17 czerwca przypada 39. rocznica śmierci, a 30 czerwca setna rocznica urodzin poety.

czarnobiałe zdjęcie autora na białym tle w czarnej ramce, na szarym pasku biały napis "Miron Białoszewski"

Miron Białoszewski (1922-1983) był po­etą, dra­ma­tur­giem, pro­za­ikiem i aktorem teatralnym, przez całe ży­cie zwią­za­nym z War­sza­wą. Jego do­ro­bek pi­sar­ski na­le­ży do waż­ne­go nur­tu roz­wo­ju li­te­ra­tu­ry no­wo­cze­snej, świad­czy o po­szu­ki­wa­niu no­wej kon­cep­cji ję­zy­ka i dzie­ła li­te­rac­kie­go.
Uro­dził się w War­sza­wie 30 czerw­ca 1922 roku, w ka­mie­ni­cy przy ul. Lesz­no 99. Zmarł 17 czerwca 1983 po kolejnym zawale serca. Został pochowany na cmentarzu Powązkowskim.

czarnobiałe zdjęcie autora w kostiumie teatralnym na białym tle w czarnej ramce, na szarym pasku biały napis "Teatr

Wiosną 1955 powstał eksperymentalny Teatr na Tarczyńskiej, Było to prywatne przedsięwzięcie trzech poetów: Białoszewskiego, Bogusława Choińskiego i Lecha Emfazego Stefańskiego. Teatr działał przez cztery lata. Po roz­pa­dzie Te­atru na Tar­czyń­skiej Bia­ło­szew­ski za­ło­żył wraz z He­rin­giem i Mu­raw­ską dzia­ła­ją­cy w jego miesz­ka­niu przy pla­cu Dą­brow­skie­go Te­atr Osob­ny, który działał do roku 1963. Awangardowy i eksperymentalny teatr Białoszewskiego był w tamtych czasach zjawiskiem całkowicie osobnym i wyjątkowym. Istniał poza oficjalną, kontrolowaną i “upaństwowioną” kulturą. Unikalny teatr Białoszewskiego stał się początkiem polskiej powojennej awangardy teatralnej.

czarnobiałe zdjęcie autora na białym tle w czarnej ramce, na szarym pasku biały napis "Twórczość"

Jako poeta zadebiutował w 1955 roku na łamach pisma „Życie Literackie”. Rok później ukazał się tomik pt. Obroty rzeczy. Charakterystyczną dla jego twórczości jest pogłębiona refleksja nad językiem. Czerpał z języka potocznego, stale przekraczając przyjęte granice językowe. Poprzez zabawę językiem poszukiwał sposobu na jak najtrafniejszy opis rzeczywistości.

Wybrane utwory autora:
Poezja: Obroty rzeczy (1956), Rachunek zachciankowy (1959), Mylne wzruszenia (1961), Było i było (1965), Odczepić się (1978), Wiersze (1976), Trzydzieści lat wierszy (1982), Stara proza. Nowe wiersze (1984).
Proza: Pamiętnik z Powstania Warszawskiego (1970), Donosy rzeczywistości (1973), Szumy, zlepy, ciągi (1976), Zawał (1977), Rozkurz (1980), Obmapywanie Europy. AAAmeryka. Ostatnie wiersze (1988).

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji poświęconej życiu i twórczości Mirona Białoszewskiego.