Z Książką na Start

Miłość do książek jest prezentem na całe życie

Opis projektu

oficjalny plakat projektu z książką na start

Projekt „Z książką na start” jest akcją skierowaną do dzieci w wieku od 0 do 6 lat, a jego głównym celem jest promocja czytelnictwa.

Do projektu “Z książką na start” Biblioteka przystąpiła 16 sierpnia 2018 roku. Początkowo projekt miał trwać do 30 czerwca 2019 r ale duże zainteresowanie jakie wzbudzał  i jego bardzo pozytywny wpływ na małych czytelników spowodował wydłużenie czasu jego trwania do 30 czerwca 2020 r.

Zachęcamy rodziców i dzieci do odwiedzenia biblioteki, gdzie Mały Czytelnik, otrzyma Pakiet Startowy, a w nim Paszport Małego Czytelnika oraz książkę dopasowaną do jego wieku i zainteresowań – w prezencie. Na dobry start 🙂

W Paszporcie Mały Czytelnik będzie zbierał pieczątki za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, a po uzbieraniu 10 pieczątek otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

Celem projektu jest nie tylko wzrost czytelnictwa. To rzeczywiście najszybszy i najbardziej wymierny rezultat akcji. Najważniejsze jednak jest aby rodzice spędzali czas z dziećmi: poza domem w drodze do biblioteki, w bibliotece wybierając książki, a w domu przy wspólnym czytaniu. Aby rozmawiali o przeczytanych książkach i znajdowali w nich ciekawe tematy, dzięki którym dziecko rozwinie wiedzę, słownictwo i kreatywność. To wszystko zaowocuje w trudnym okresie dojrzewania – rodzicom łatwiej będzie utrzymać kontakt z dzieckiem dzięki rozmowom, a później w dorosłym życiu da oczytanemu dziecku przewagę w zdobyciu przyjaciół i ciekawej pracy. Wierzymy, że uczestnicząc w projekcie „Z książką na start”, inwestujemy w przyszłość najmłodszych członków rodziny – dzieci, w ich wiedzę i pewność siebie, którą wykorzystają, wchodząc w dorosłość i podejmując mądre decyzje. Czytanie jest bezpłatne, a biblioteki dostępne dla wszystkich, bez względu na możliwości finansowe rodziny.

Rodzice i opiekunowie, odwiedzający biblioteki wspólnie z maluchami, będą mieli okazję przekonać się, że księgozbiór jest naprawdę imponujący i każdy znajdzie coś dla siebie.

Zapraszamy do biblioteki, by odebrać Pakiet Startowy z książką w prezencie i wspólnie rozpocząć fantastyczną przygodę.

Realizacja projektu

Wymierne efekty projektu to ilość wydanych paszportów oraz dyplomów, to także ilość nowo zapisanych czytelników. I chociaż liczby są zawsze ważne, to w tym projekcie nie najważniejsze. Jego ogromnego wpływu na młodych czytelników nie da się zamknąć w liczbach. Najważniejsze efekty projektu to:

  • wzrost świadomości czytelniczej u dzieci
  • wzrost systematycznych odwiedzin w bibliotece
  • wzrost ilości wypożyczanych i czytanych książek
  • poszerzenie zainteresowań czytelniczych


Rezultaty ilościowe projektu:

wydane Paszporty Małego Czytelnika: 700

 2018 r. – 152 paszporty

2019 r. – 483 paszporty 

2020 r. – 65 paszportów