Patroni Roku 2022

w tle burzowe niebo i góry, napis 2022 rokiem romantyzmu polskiego

ROMANTYZM POLSKI

200 lat temu ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, które wyznaczyły początek polskiego romantyzmu.

„Wtedy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne „Romantyczność”, „Powrót taty”, „Świtezianka”, „Pani Twardowska”, bez których trudno wyobrazić sobie ostatnich dwieście lat polskiej kultury” – napisali posłowie w uchwale ustanawiającej rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Jak podkreślili posłowie „zrodziła się epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską muzykę, literaturę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej”.

Wydarzenia związane z obchodem Roku Roku Romantyzmu Polskiego

Grafika wyróżniająca. Zdjęcie Marii Konopnickiej z podpisem

MARIA KONOPNICKA

23 maja przypada 190 rocznica urodzin Marii Konopnickiej, polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki.

„Dokonała przełomu w polskiej literaturze dla dzieci. Za pomocą utworów literackich protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej. Współorganizowała protest światowej opinii publicznej przeciwko niemieckim represjom wobec dzieci polskich we Wrześni w latach 1901–1902 i ustawom wywłaszczeniowym. Walczyła o prawa kobiet oraz pomagała uwięzionym z przyczyn politycznych przez rosyjskie władze” – czytamy w uchwale.

Wydarzenia związane z obchodem Roku Marii Konopnickiej

czarnobiałe zdjęcie kobiety na białym tle, czarny napis rok 2022 rokiem Wandy Rutkiewicz

WANDA RUTKIEWICZ

Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie, 16 października 1978 roku, zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest.

Himalaistka zaginęła 30 lat temu, w maju 1992 roku, w drodze na Kanczendzongę, swój dziewiąty ośmiotysięcznik.

„Pokonywała bariery, została prekursorką kobiecych zespołów górskich. Imponowała siłą, sprawnością fizyczną i niezwykłą inteligencją” – podkreślił Sejm w uchwale.

Wydarzenia związane z obchodem Roku Wandy Rutkiewicz

czarnobiałe zdjęcie autora na białym tle w czarnej ramce, na szarym pasku biały napis "rok 2022 rokiem Mirona Białoszewskiego"

MIRON BIAŁOSZEWSKI

W 2022 roku przypada setna rocznica urodzin i trzydziesta dziewiąta rocznica śmierci Mirona Białoszewskiego. Rada m.st. Warszawy pragnie oddać hołd wybitnemu warszawiakowi, ustanawiając rok 2022 Rokiem Mirona Białoszewskiego.

Był po­etą, dra­ma­tur­giem, pro­za­ikiem i aktorem teatralnym, przez całe ży­cie zwią­za­nym z War­sza­wą. Jego do­ro­bek pi­sar­ski na­le­ży do waż­ne­go nur­tu roz­wo­ju li­te­ra­tu­ry no­wo­cze­snej, świad­czy o po­szu­ki­wa­niu no­wej kon­cep­cji ję­zy­ka i dzie­ła li­te­rac­kie­go.

Wydarzenia związane z obchodem Roku Mirona Białoszewskiego

portret Józefa Mackiewicza, na szarym tle biały napis "2022 rokiem Józefa Mackiewicza"

JÓZEF MACKIEWICZ

Józef Mackiewicz urodził się 120 lat temu, w kwietniu 1902 roku. To pisarz, który w swojej twórczości „przedstawiał życie mieszkańców pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego na tle przełomowych wydarzeń historycznych i odwoływał się do tradycji wielonarodowej I Rzeczypospolitej”.

Mackiewicz został patronem 2022 roku za „wielkość dorobku wytrwale wspierającego idee: niepodległości Polski, wolności i przyjaznego współistnienia narodów Europy Środkowo-Wschodniej i niezłomnego oporu przeciwko komunizmowi”.

Wydarzenia związane z obchodem Roku Józefa Mackiewicza

portret Józefa Wybickiego na brązowym tle, na żółtym tle brązowy napis "2022 rokiem Józefa Wybickiego"

JÓZEF WYBICKI

Józef Wybicki, autor polskiego hymnu narodowego, wielokrotny poseł na Sejm, jeden z inicjatorów Konfederacji Barskiej, uczestnik prac wdrażających Konstytucję 3 Maja, współorganizator Insurekcji Kościuszkowskiej zmarł 200 lat temu, w marcu 1822 roku.

W tym roku będziemy obchodzić także 275. rocznicę jego urodzin oraz 225. rocznicę powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, która w dwudziestoleciu międzywojennym stała się naszym hymnem narodowym.

Wydarzenia związane z obchodem Roku Józefa Wybickiego

portret Ignacego Łukasiewicza na brązowym tle, biały napis "2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza"

IGNACY ŁUKASIEWICZ

200 lat temu, w marcu 1822 r., urodził się Ignacy Łukasiewicz, twórca światowego przemysłu naftowego. W 2022 r. przypada także 140. rocznica jego śmierci.
Łukasiewicz był farmaceutą, a podczas pracy w aptece prowadził badania nad destylacją ropy naftowej, z której udało mu się wydzielić naftę. Na ziemiach polskich utworzył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce, a następnie uruchomił kilka rafinerii; wynalazł również lampę naftową.
Był również zaangażowany patriotycznie: uczestniczył w konspiracji podczas powstania krakowskiego, wspierał finansowo powstanie styczniowe i pomagał jego uczestnikom.
Sejm zdecydował o ustanowieniu 2022 rokiem Łukasiewicza „szczególnie ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łukasiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także Jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników”.

Wydarzenia związane z obchodem Roku Ignacego Łukasiewicza

czarno białe zdjęcie Marii Grzegorzewskiej

MARIA GRZEGORZEWSKA

Maria Grzegorzewska, naukowiec i pedagog specjalny, uczyniła mottem swojego życia i „kolejnych pokoleń pedagogów specjalnych, specjalistów pracujących na rzecz osób z niepełnosprawnościami, stwierdzenie: Nie ma kaleki – jest człowiek”.

W 2022 roku przypada 100. rocznica założenia przez Grzegorzewską Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej (obecnie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie).

Wydarzenia związane z obchodem Roku Marii Grzegorzewskiej