Noc Bibliotek

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja promująca czytanie i zachęcająca do korzystania z Bibliotek jako najbardziej dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. Ideą akcji jest pokazanie, jak wielki potencjał społeczny mają biblioteki i jak bardzo się w ostatnich latach zmieniły. Akcja Noc Bibliotek została zainicjowana w 2015 roku hasłem „Groza nie czytać”.

Biblioteka Żoliborska co roku bierze udział w tej akcji, przygotowując dla swoich czytelników szereg atrakcji. Mają one im pokazać, że biblioteki to nowoczesne, otwarte na zmiany instytucję, w których dzieją się ciekawe rzeczy.

2021 - Czytanie Wzmacnia

jesienny wieniec stworzony przez uczestnika nocy bibliotek 2021

Wieńce jesienne - warsztaty

warsztaty, podczas których uczestnicy samodzielnie zrobią wieńce jesienne. Do wykonania naszej pracy wykorzystamy ratanową bazę do wieńcy, którą następnie ozdobimy naturalnymi dodatkami, takimi jak jarzębina, liście, orzechy, kasztany, żołędzie czy szyszki.

uczestniczka imprezy trzyma wykonaną przez siebie papierową ozdobę - przestrzenny balon

Ozdoby papierowe

podczas warsztatów będzie można wykonać przestrzenną ozdobę z papieru

ramki na zdjęcia ozdabiane przez czytelników podczas Nocy Bibliotek 2021

Ramka na zdjęcie

uczestnicy warsztatów będą mogli wykonać ramki na zdjęcie. Tekturową bazę będzie można pomalować na dowolny kolor i ozdobić elementami z masy plastycznej, sznurkiem lub wyciętymi elementami papierowymi.

bransoletka z koralików

Bransoletki z koralików

możliwość samodzielnego wykonania swojej biżuterii cieszy się na każdych warsztatach bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego zagości na naszej Nocy Bibliotek..

plakat filmowy, na zdjęciu chłopiec, dziewczynka i pies, podpis "operacja człowiek w czerni"

film “Operacja: Człowiek w czerni”

kryminał familijny o parze młodych detektywów, ekranizacja popularnej serii książek dla dzieci „Biuro Detektywistyczne nr 2″. Kody dostępu do domowej projekcji będą dostępne do odbioru w bibliotece od 8 października

grafika ilustrująca biblioteczną grę online

GRA ONLINE „Czytanie wzmacnia”

gra zawiera 24 zadania w czterech ścieżkach: wiedza, relacje, zdrowie i wyobraźnia. Przejście całości trwa ok. 2 godzin i wymaga od graczy ruszenia się sprzed komputera i pobuszowania w księgozbiorze. Grę można podzielić na części i wracać do niej w dogodnym momencie.

wzory przypinek z logo nocy bibliotek oraz hasłem: Czytanie wzmacnia

Przypinki i magnesy

Każdy z uczestników Nocy Bibliotek będzie mógł wykonać okolicznościową przypinkę na ubranie lub plecak albo magnes na lodówkę.

2020 - Klimat na Czytanie

plakat filmu "Jakub, Mimmi i gadające psy"

Projekcja filmu dla dzieci "Jakub, Mimmi i gadające psy"

13.30 – 15.00

Film oparty jest na niewydanej jeszcze w Polsce książce, jest to koprodukcja łotewsko-polska w reżyserii Edmundsa Jansonsa. Film jest laureat nagrody jury dziennikarzy Kwiat Paproci na Festiwalu Kino Dzieci 2019 „za empatyczne, wrażliwe i atrakcyjne artystycznie ukazanie historii, która zaskakuje oryginalnością, a zarazem porusza ważne współczesne problemy kulturowe i cywilizacyjne świata dzieci i dorosłych”.

kolaż zdjęć przedstawiających sukulenty w różnych aranżacjach

Skalne ogrody - warsztaty ekologiczno-florystyczne

15.00 – 16.00 (I grupa)
16.20 – 17.20 (II grupa)

Warsztaty tworzenia szklanych ogrodów cieszą się wielką popularnością w śród naszych czytelników. Tym razem zaproponujemy trochę inną ich formę – zrobimy ogrody pustynne, skalne z wykorzystaniem sukulentów – roślin skalnych, kaktusowatych. Własnoręcznie zrobiony i prosty w utrzymaniu miniogródek sprawdzi się jako element wystroju każdego wnętrza. Zakładanie i pielęgnowanie go będzie ciekawą lekcją przyrody dla dorosłych i dzieci. Na zajęcia obowiązują zapisy.

zdjęcie przedstawiające bibliotekarza czytającego dzieciom, dodatkowo zdjęcie zawiera logo nocy bibliotek

Wspólne czytanie bajek

16.00 – 18.00

Naszym najmłodszym gościom bajki będzie czytać ulubiony bibliotekarz dzieci Pan Darek.

kolaż zdjęć przedstawiających Galapagos

Galapagos - spotkanie podróżnicze

18.00 – 19.30

Spotkanie autorskie z Panią Elżbietą Wichrowską-Janikowską, która opowie o swoich podróżach po Wyspach Galapagos.

kolaż prac wykonanych przez uczestników warsztatów ozdoby z piór

Łapacz snów

Warsztaty artystyczne podczas których wykonamy dekoracje z piór i koralików w stylu łapacza snów.

kolaż zdjęć przedstawiających robienie własnych przypinek i magnesów

Przypinki i magnesy

Każdy z uczestników Nocy Bibliotek będzie mógł wykonać okolicznościową przypinkę na ubranie lub plecak albo magnes na lodówkę.

2019 - Znajdźmy wspólny język

Kadr z filmu "Ptyś i Bill". Bohaterowie filmu: pies spaniel oraz jego właściciele

Projekcja filmu familijnego "Ptyś i Bill"

Adaptacja popularnych komiksów dla dzieci. Bill jest rudym spanielem, oczekującym na nowego właściciela w schronisku dla zwierząt. Znajduje go tam rudowłosy chłopiec,  który poszukuje przyjaciela. Ich miłość od pierwszego wejrzenia staje się początkiem wspaniałej przyjaźni i zabawnych przygód, a dla rodziców Ptysia niemałych kłopotów.

 

Obraz jesienny - praca uczestnika Nocy Bibliotek 2019

Obrazy jesienne

Międzypokoleniowe warsztaty artystyczne. Wykorzystując jesienne dary natury takie jak: liście, szyszki, suszone owoce, uczestnicy warsztatów, tworzyli przestrzenne jesienne obrazy. 

kolaż zdjęć przedstawiających robienie własnych przypinek i magnesów

Przypinki i magnesy

Każdy z uczestników Nocy Bibliotek będzie mógł wykonać okolicznościową przypinkę na ubranie lub plecak albo magnes na lodówkę.