Noc Bibliotek
Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja promująca czytanie i zachęcająca do korzystania z Bibliotek jako najbardziej dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. Ideą akcji jest pokazanie, jak wielki potencjał społeczny mają biblioteki i jak bardzo się w ostatnich latach zmieniły. Akcja Noc Bibliotek została zainicjowana w 2015 roku hasłem „Groza nie czytać”.
Biblioteka Żoliborska co roku bierze udział w tej akcji, przygotowując dla swoich czytelników szereg atrakcji. Mają one im pokazać, że biblioteki to nowoczesne, otwarte na zmiany instytucję, w których dzieją się ciekawe rzeczy.
2023 - Absurd nie czytać
Bajkowa fotobudka
Część naszej biblioteki zmieniliśmy w studio fotograficzne, w którym czytelnicy, wykorzystując przygotowane przez nas rekwizyty, pozowali do zdjęć.
Baśniowe shadowboxy
Warsztaty artystyczne, których uczestnicy tworzyli w pudełku trójwymiarową scenerię inspirowaną swoja ulubioną baśnią.
Teatr cieni
Teatr cieni wywodzi się z dalekiego wschodu i jest formą teatru lalek. Główną rolę nie odgrywają tu jednak marionetki, ale jak wskazuje na to sama nazwa, ich cienie rzucone na podświetlony ekran. Uczestnicy warsztatów wykonali ruchome figurki inspirowane bajkowymi postaciami, które później zostały wykorzystane do baśniowego przedstawienia.
Czy znasz bajki? – konkurs
uczestnicy Nocy Bibliotek udzieli udział w konkursie wiedzy o bajkach. Uczestnicy konkursu musieli odpowiadać na pytania dotyczące bajek i ich bohaterów oraz wykonać kilka zadań m.in. pomóc Kopciuszkowi w obowiązkach domowych. Nagrodą za wykonanie wszystkich zadań były książki oraz specjalna przypinka.
Język Migowy
Krótka lekcja podstawowych wyrażeń z Polskiego Języka Migowego. Jest to język naturalny dla osób głuchych. W Polsce posługuje się nim ok 40-50 tysięcy osób, warto więc poznać choć kilka wyrażeń z tego języka.
Makramowe laleczki
Warsztaty kaligrafii
Kaligrafia to sztuka pięknego pisania. Podczas warsztatów każdy mógł spróbować swoich sił w pisaniu tradycyjną stalówką.
Film "Moja mama gorylica”
Wieczór zakończyliśmy projekcją filmu familijnego “Moja mama gorylica”. To animowana adaptacja książki Fridy Nilsson. Film o miłości, inności, empatii i trosce o słabszych. Historia opowiada o małej Jonnie mieszkającej w domu dziecka, którą pewnego dnia adoptuje gorylica.
Przypinki i magnesy
Każdy z uczestników Nocy Bibliotek otrzymał okolicznościową przypinkę.
2022 - To się musi powieść
Torby jak malowane - warsztaty artystyczne
Warsztatami dekorowania płóciennych toreb. Uczestnicy tych zajęć wykorzystując farby do tkanin zmienią zwykłą płócienną torbę w małe dzieło sztuki. Własnoręcznie udekorowana torba będzie idealne nadawać się na przyszłe wizyty w bibliotece.
Butelki sensoryczne
Warsztaty tworzenia butelek sensorycznych. Do ich stworzenia uczestnicy warsztatów wykorzystają kolorowe kulki hydrożelowe, brokat oraz cekiny. W taki sposób powstaną oryginalne dekoracje do domu, które dodatkowo mają właściwości relaksacyjne i odstresowujące.
Teatrzyk Kamishibai
Młodych czytelników zapraszamy na zajęcia czytelnicze wykorzystujące teatrzyk kamishibai. Kamishibai to technika czytania wywodząca się z Japonii. Teatrzyk ten, to drewniana skrzynka przypominająca teatr. Znajdują się w niej plansze z ilustracjami i tekstem opowieści. Dzieci zainspirowane wysłuchaną opowieścią, narysują ilustracje, do których stworzą własne historie.
Film "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”
kryminał familijny o parze młodych detektywów, oparty na bestsellerowej serii książek Martina Widmarka i Heleny Willis „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”.
GRA ONLINE
Grę można podzielić na części i wracać do niej w dogodnym momencie.
Przypinki i magnesy
Każdy z uczestników Nocy Bibliotek będzie mógł wykonać okolicznościową przypinkę na ubranie lub plecak albo magnes na lodówkę.
2021 - Czytanie Wzmacnia
Wieńce jesienne - warsztaty
warsztaty, podczas których uczestnicy samodzielnie zrobią wieńce jesienne. Do wykonania naszej pracy wykorzystamy ratanową bazę do wieńcy, którą następnie ozdobimy naturalnymi dodatkami, takimi jak jarzębina, liście, orzechy, kasztany, żołędzie czy szyszki.
Ozdoby papierowe
podczas warsztatów będzie można wykonać przestrzenną ozdobę z papieru
Ramka na zdjęcie
uczestnicy warsztatów będą mogli wykonać ramki na zdjęcie. Tekturową bazę będzie można pomalować na dowolny kolor i ozdobić elementami z masy plastycznej, sznurkiem lub wyciętymi elementami papierowymi.
Bransoletki z koralików
możliwość samodzielnego wykonania swojej biżuterii cieszy się na każdych warsztatach bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego zagości na naszej Nocy Bibliotek..
film “Operacja: Człowiek w czerni”
kryminał familijny o parze młodych detektywów, ekranizacja popularnej serii książek dla dzieci „Biuro Detektywistyczne nr 2″. Kody dostępu do domowej projekcji będą dostępne do odbioru w bibliotece od 8 października
GRA ONLINE „Czytanie wzmacnia”
gra zawiera 24 zadania w czterech ścieżkach: wiedza, relacje, zdrowie i wyobraźnia. Przejście całości trwa ok. 2 godzin i wymaga od graczy ruszenia się sprzed komputera i pobuszowania w księgozbiorze. Grę można podzielić na części i wracać do niej w dogodnym momencie.
Przypinki i magnesy
Każdy z uczestników Nocy Bibliotek będzie mógł wykonać okolicznościową przypinkę na ubranie lub plecak albo magnes na lodówkę.
2020 - Klimat na Czytanie
Projekcja filmu dla dzieci "Jakub, Mimmi i gadające psy"
13.30 – 15.00
Film oparty jest na niewydanej jeszcze w Polsce książce, jest to koprodukcja łotewsko-polska w reżyserii Edmundsa Jansonsa. Film jest laureat nagrody jury dziennikarzy Kwiat Paproci na Festiwalu Kino Dzieci 2019 „za empatyczne, wrażliwe i atrakcyjne artystycznie ukazanie historii, która zaskakuje oryginalnością, a zarazem porusza ważne współczesne problemy kulturowe i cywilizacyjne świata dzieci i dorosłych”.
Skalne ogrody - warsztaty ekologiczno-florystyczne
15.00 – 16.00 (I grupa)
16.20 – 17.20 (II grupa)
Warsztaty tworzenia szklanych ogrodów cieszą się wielką popularnością w śród naszych czytelników. Tym razem zaproponujemy trochę inną ich formę – zrobimy ogrody pustynne, skalne z wykorzystaniem sukulentów – roślin skalnych, kaktusowatych. Własnoręcznie zrobiony i prosty w utrzymaniu miniogródek sprawdzi się jako element wystroju każdego wnętrza. Zakładanie i pielęgnowanie go będzie ciekawą lekcją przyrody dla dorosłych i dzieci. Na zajęcia obowiązują zapisy.
Wspólne czytanie bajek
16.00 – 18.00
Naszym najmłodszym gościom bajki będzie czytać ulubiony bibliotekarz dzieci Pan Darek.
Galapagos - spotkanie podróżnicze
18.00 – 19.30
Spotkanie autorskie z Panią Elżbietą Wichrowską-Janikowską, która opowie o swoich podróżach po Wyspach Galapagos.
Łapacz snów
Warsztaty artystyczne podczas których wykonamy dekoracje z piór i koralików w stylu łapacza snów.
Przypinki i magnesy
Każdy z uczestników Nocy Bibliotek będzie mógł wykonać okolicznościową przypinkę na ubranie lub plecak albo magnes na lodówkę.
2019 - Znajdźmy wspólny język
Projekcja filmu familijnego "Ptyś i Bill"
Adaptacja popularnych komiksów dla dzieci. Bill jest rudym spanielem, oczekującym na nowego właściciela w schronisku dla zwierząt. Znajduje go tam rudowłosy chłopiec, który poszukuje przyjaciela. Ich miłość od pierwszego wejrzenia staje się początkiem wspaniałej przyjaźni i zabawnych przygód, a dla rodziców Ptysia niemałych kłopotów.
Obrazy jesienne
Międzypokoleniowe warsztaty artystyczne. Wykorzystując jesienne dary natury takie jak: liście, szyszki, suszone owoce, uczestnicy warsztatów, tworzyli przestrzenne jesienne obrazy.
Przypinki i magnesy
Każdy z uczestników Nocy Bibliotek będzie mógł wykonać okolicznościową przypinkę na ubranie lub plecak albo magnes na lodówkę.