Narodowe Czytanie

Akcja społeczna organizowana przez Prezydenta RP propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Zapoczątkowana w 2012 r. wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

2021

Moralność pani Dulskiej - Gabriela Zapolska

4 września 2021 r. odbyła się 10 jubileuszowa odsłona akcji Narodowe Czytanie.
W tym roku na lekturę wybrany został dramat „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
„To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji” napisał w swoim liście otwierającym akcję Prezydent Andrzej Duda.
Odtwórz wideo

Fragmenty „Moralności pani Dulskiej ” czytane przez pracowników Biblioteki.

2020

Balladyna - Juliusz Słowacki

5 września 2020 r. odbywa się dziewiąta odsłona akcji Narodowego Czytania. W tym roku na lekturę została wybrana „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

 

Odtwórz wideo

Fragmenty „Balladyny ” czytane przez pracowników Biblioteki.

2018

Przedwiośnie - Stefan Żeromski

Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku było “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. 

Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

Żoliborskie czytanie Przedwiośnia miało miejsce w parku im. S. Żeromskiego podczas imprezy “Otwieramy Żoliborz”.