Narodowe Czytanie
Akcja społeczna organizowana przez Prezydenta RP propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Zapoczątkowana w 2012 r. wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
2023
Nad Niemnem - Eliza Orzeszkowa
W sobotę, 2 września 2023 roku spotkaliśmy się na pikniku z okazji Narodowego Czytania w Parku Żywiciela przy Bibliotece i Społecznym Domu Kultury oraz Teatrze Komedia (ul. Juliusza Słowackiego 19a).
W tym roku, podczas XII edycji tej ogólnopolskiej akcji czytaliśmy
„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
„Nad Niemnem” czytali dla nas na specjalnie przygotowanej scenie:
- Pan Paweł Michalec – Burmistrz Dzielnicy Żoliborz,
- Pani Renata Kozłowska – Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Żoliborz,
- Pani Agata Marciniak-Różak – Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Żoliborz,
- Pani Agnieszka Wyrwał – Radna Miasta Stołecznego Warszawy, Przewodnicząca Komisji Kultury,
- Pan Krzysztof Wiśniewski – Dyrektor Teatru Komedia,
- Pani Barbara Różewska – Prezes Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej,
- Pan Piotr Wertenstein-Żuławski – Przewodniczący Rady Dzielnicy Żoliborz,
- Pani Katarzyna Skolimowska – aktorka, podkładająca głos w wielu produkcjach filmowych,
- Pani Anna Świeżawska – Radna Dzielnicy Żoliborz,
- Pani Dorota Klejn – Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych, Zdrowia i Kultury w Dzielnicy Żoliborz,
- Pani Małgorzata Kocot – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy,
- Pan Paweł Swiętorecki – Dyrektor Społecznego Domu Kultury,
- Pani Jadwiga Godlewska – Żoliborzanka, emerytowana nauczycielka, Dyrektorka Szkoły Podstawowej na Bielanach, była radna w Dzielnicy Żoliborz,
- Pani Malwina Chojnacka – pisarka, scenarzystka i dramatopisarka,
- Pani Katarzyna Sarnowska – pisarka i tłumaczka,
- Pan Paweł Dunin-Wąsowicz – Żoliborzanin, pisarz, varsavianista, laureat Warszawskiej Nagrody Literackiej w roku 2023.
Podczas czytania odbyły się też występy artystyczne i muzyczne: zatańczyła dla nas dziecięca grupa baletowa TUTU BALET w choreografii Moniki Caputa oraz zagrał i zaśpiewał Tomasz Grdeń –
„On, kontrabas i śmiech”. Całe wydarzenie prowadziła Magdalena Michalak. Dziennikarka, prezenterka
z 25-letnim doświadczeniem, wieloletnia wydawczyni telewizyjnych programów informacyjnych. Przy scenie obecny byli też tłumacze polskiego języka migowego. Pomagali nam również wolontariusze
z Ochotników Warszawy.
Wokół sceny rozstawione były namioty, w których nasze bibliotekarki oraz animatorki prowadziły warsztaty. Każdy mógł spróbować swoich sił w kaligrafii, a także namalować nadniemeński krajobraz lub stworzyć obraz-zielnik z zasuszonych kwiatów. Wydarzenie urozmaicała fotobudka, dzięki której każdy mógł zabrać do domu pamiątkową fotografię. Mogliśmy też skosztować watę cukrową. Obecne też były stoiska z pieczonymi ziemniakami i włoską lemoniadą. Wolontariusze rozdawali wszystkim okolicznościowe zakładki i przypinki.
W holu Wypożyczalni nr 16 przygotowana została specjalnie na tę okazję wystawa „Album kwiatowe Elizy Orzeszkowej. Nadniemeńska flora w Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej”, którą wykonała bibliotekarka Agata Śladowska. Fotografie kart zielnika Elizy Orzeszkowej udostępnił nam Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, w którym w Dziale Rękopisów znajduje się oryginał. Wystawę oglądać można do 9 września br.
Zwieńczeniem pikniku odbył koncert Stanisława Soyki. Wokalisty jazzowego, piosenkarza, kompozytora i poety, który zagrał kilkanaście swoich najpiękniejszych piosenek.
Organizatorami wydarzenia Piknik Narodowe Czytanie 2023 – „Co kto miłuje… w bibliotece znajduje” byli: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy oraz Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa i Społeczny Dom Kultury Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Wydarzenie finansowane było ze środków
Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy
oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.
2022
Ballady i romanse - Adam Mickiewicz
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy we współpracy z Żoliborskim Domem Kultury zaprosiła mieszkanki i mieszkańców Żoliborza na Narodowe Czytanie, które odbyło się w sobotę 3 września o godzinie 12.00 na tarasie przed biblioteką przy ul. Słowackiego 19a.
W tym roku, podczas XI edycji tej ogólnopolskiej akcji czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. 200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie dzieło to ukazało się po raz pierwszy. Tę datę przyjmujemy za początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.
Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja wspólnego czytania największych dzieł literatury polskiej, do której przyłączyć mogą się wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja ta organizowana jest pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i ma na celu propagowanie polskiej literatury narodowej.
W ramach tej inicjatywy zaprosiliśmy do wspólnego czytania przedstawicieli instytucji, z którymi Biblioteka oraz Żoliborski Dom Kultury na co dzień współpracują.
Spotkanie uświetnił koncert piosenek dwudziestolecia międzywojennego w wykonaniu zespołu Suweniry.
Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa poświęcona epoce romantyzmu prezentowana w holu Biblioteki.
2021
Moralność pani Dulskiej - Gabriela Zapolska
W tym roku na lekturę wybrany został dramat „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
Fragmenty „Moralności pani Dulskiej ” czytane przez pracowników Biblioteki.
2020
Balladyna - Juliusz Słowacki
5 września 2020 r. odbywa się dziewiąta odsłona akcji Narodowego Czytania. W tym roku na lekturę została wybrana „Balladyna” Juliusza Słowackiego.
Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Fragmenty „Balladyny ” czytane przez pracowników Biblioteki.
2018
Przedwiośnie - Stefan Żeromski
Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku było “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).
Żoliborskie czytanie Przedwiośnia miało miejsce w parku im. S. Żeromskiego podczas imprezy “Otwieramy Żoliborz”.