Karnawał w Wenecji – cykl o sztuce i historii
Zapraszamy miłośników sztuki, pasjonatów historii oraz osoby ciekawe świata do Wypożyczalni nr 16 na cykl prelekcji o sztuce i historii, który prowadzi była edukatorka z Zamku Królewskiego w Warszawie, Pani Magdalena Tworzowska.
Ósme spotkanie:
15 stycznia 2025 r. (środa) o godz. 17.00
w Wypożyczalni nr 16 przy ul. Słowackiego 19a.
Temat: „Buongiorno siora maschera”. Opowieść o karnawale w Wenecji
Włoskie miasto na wodzie, być może jedno z najpiękniejszych w całej Europie, raz do roku staje się centrum prawdziwej rozrywki. Wenecki karnawał to niezwykły czas, w którym zapisano też nietypowe obyczaje. Bo pod teatralnymi maskami znajdują się prawdziwe tajemnice związane, między innymi, z zabójczą epidemią.
Maskowy obyczaj możemy wiązać z commedia dell’arte. Pod tym właśnie pojęciem rozumiemy komedię ludową – specjalny jej rodzaj, której źródłem powstania są Włochy pierwszej połowy XVI wieku. Nietypowa forma rozrywki splecionej ze sztuką wywodzi się z tradycji antycznego mimu, rzymskiej pantomimy i błazeńskich popisów średniowiecznych histrionów, wędrownych aktorów, którzy bez słów – za to przy pomocy żywiołowych gestów – odgrywali codzienne satyry. Maski stanowiły zaś swoisty gwarant nowej tożsamości. Ludzie wcielali się w damy dworu, książąt, rzezimieszków, piratów, magów…