DKKiF – Rok Wilkołaka / Srebrna kula
Będziemy rozmawiać o opowiadaniu “Rok wilkołaka” Stephena Kinga i ekranizacji pełnometrażowej pod tytułem “Srebrna kula” w reżyserii Dana Attiasa z 1985 roku.
Przypominamy, że w czasie spotkania (od 18) wypożyczalnia dla czytelników jest zamknięta.
Rok Wilkołaka – Stephen King
Za każdym razem gdy nadchodzi pełnia, małe miasteczko Tarker Mills nawiedza groza. Nikt nie wie, kto jako następny trafi w ręce potwora. Ale jedno jest pewne. Gdy na niebie płonie krągła tarcza księżyca, wszystkich mieszkańców Tarker Mills ogarnia paraliżujący strach. Bo wiatr niesie ze sobą skowyt, w którym słychać jakby ludzkie słowa. A wokół widać ślady bestii… Nikt nie wie, kto stanie się następną ofiarą – wszyscy wiedzą, że jej apetytu nie da się zaspokoić. Miesiąc po miesiącu, przez cały rok…
„Srebrna kula” to skromne dzieło Daniela Attiasa, który wspomagany przez samego Kinga (mistrz grozy osobiście napisał scenariusz) nie tylko świetnie oddał klimat nowelki, ale też zrobił swój film zgodnie ze standardami panującymi w latach 80. w kinie młodzieżowym. Jest mrocznie, melancholijnie i wzruszająco. Film powstał na podstawie pięknie ilustrowanej noweli “Rok wilkołaka”. Pomimo obrazków nie jest książką dla dzieci, bo opowiada o serii okrutnych morderstw popełnianych w małym miasteczku w stanie Maine przez wilkołaka. Narratorką filmu jest grana przez Megan Follows nastolatka, Jane Colows, która niespecjalnie dogaduje się ze swoim niepełnosprawnym bratem (Corey Haim). Kiedy jednak miasteczkiem wstrząsa fala zbrodni, rodzeństwo zbliża się do siebie i wspólnie rozpoczynają dochodzenie.
Źródło: lubimyczytac.pl, www.gornaoglada.pl
Zdjęcie: plakat do filmu Rok wilkołaka Matta Ryana Tobina
Logo DKKiF: Book by Komkrit Noenpoempisut from the Noun Project