grafika przedstawiająca plakat do filmu paragraf 22 a na nim napisy: paragraf 22 Joseph Heller Reż. Mike Nichols Serial HULU, logo dkkif z napisem DKKIF oraz na dole powtarzający się kilka razy napis dyskusyjny klub książki i filmu

DKKiF – Paragraf 22

Będziemy rozmawiać o książce “Paragraf 22” Josepha Hallera i ekranizacji pełnometrażowej pod tym samym tytułem w reżyserii Mike’a Nicholsa z 1970 roku oraz serialu z 2019 roku wyprodukowanego przez HULU.

Przypominamy, że w czasie spotkania (od 18) wypożyczalnia dla czytelników jest zamknięta.

 

Joseph Heller – Paragraf 22

Jedna z najwybitniejszych powieści amerykańskich XX wieku, a zarazem najsłynniejsza powieść o II wojnie światowej. Utrzymana w poetyce czarnego humoru, ukazuje bezsens wojny i armii jako instytucji, wyśmiewa mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu. Jej bohaterowie to zbiorowisko wariatów, fanatyków, idiotów i oportunistów, ale nade wszystko ludzi, którzy pragną jednego – przeżyć. Pilot Yossarian jest przekonany, że wszyscy dybią na jego życie – zarówno Niemcy, jak i dowódcy jego jednostki, zmuszający go do udziału w coraz większej liczbie misji bojowych. Udaje wariata, by wykpić się od dalszych lotów. Tymczasem otaczają go sami wariaci.

 

Mike Nichols przedstawia znakomitą, filmową adaptację zjadliwej, czarnej komedii wojennej Josepha Hellera, której bohaterowie to lotnicy stacjonujący w amerykańskiej bazie w rejonie Morza Śródziemnego w 1944 roku. Są wśród nich zwycięzcy i przegrani, ofiary, oportuniści oraz ci, którym udało się przeżyć. Każdy z osobna i wszyscy razem są przerażeni, nerwowi, często bluźnierczy, czasami patetyczni. Prawie wszyscy – mniej lub bardziej – zwariowani… „Paragraf 22” to zaskakująca śmiałością, antywojenna satyra zrealizowana z imponującym rozmachem.

 

Źródło: lubimyczytac.pl, filmweb.pl

 

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

24 sie 2022
Expired!

Czas

18:00 - 20:00
Wypożyczalnia nr 16

Lokalizacja

Wypożyczalnia nr 16
ul. Słowackiego 19a
Kategoria

Organizator

Wypożyczalnia nr 16
Telefon
22 833 21 83
Email
wyp16@bpzoliborz.pl
Strona WWW
http://bpzoliborz.pl/bpzoliborz/index.php/wypozyczalnia-nr-16/