grafika przedstawiająca plakat do filmu pachnidło a na nim napisy: pachnidło, patrick suskind, reż. tom tykwer, logo dkkif z napisem dkkif oraz na dole powtarzający się kilka razy napis dyskusyjny klub książki i filmu

DKKiF – Pachnidło

Będziemy rozmawiać o książce „Pachnidło” niemieckiego pisarza Patricka Süskinda i ekranizacji pod tym samym tytułem w reżyserii Toma Tykwera z 2006 roku.

Przypominamy, że w czasie spotkania (od 18) wypożyczalnia dla czytelników jest zamknięta.

 

Pachnidło – Patrick Süskind

Metaforyczna opowieść o artyście – geniuszu, który dąży do osiągnięcia ideału w uprawianej przez siebie gałęzi sztuki – za wszelką cenę. Jean-Baptysta Grenouille jest synem synem handlarki rybami, urodzony dosłownie w paryskim rynsztoku w XVIII wieku. Autystyczny chłopiec cudem przeżywa w nieludzkich warunkach nędzy i poniżenia. Obdarzony talentem rozróżniania tysięcy zapachów, sam pozbawiony zapachu, potrafi wytwarzać z najdziwniejszych składników nowe aromaty. Sęk w tym, że Jeana-Baptystę ogrania obsesja: chce stworzyć aromat doskonały, esencję piękna i miłości. W dążeniu do tego celu popełnia liczne zbrodnie, bowiem niezbędnym elementem cudownej mikstury staje się zapach wydestylowany z ciała kobiety – dziewicy. Mordując szuka tej właściwej, jedynej i niezastąpionej – nie tyle kobiety, człowieka, ale jedynie źródła zapachu.

Dokonana przez Toma Tykwera, ekranizacja bestsellerowej powieści Patricka Süskinda była w chwili premiery najdroższą produkcją europejską, mającą w zamiarze twórców stworzyć nowy kanon filmu kostiumowego, przystosowany do nowoczesnej technologii i preferencji współczesnego widza. Stąd faktograficzna dosłowność literackiego opisu przeniesiona na ekran z pietyzmem dla detalu, stąd też wysmakowana scenografia i charakteryzacja (autorstwa Polaka, Waldemara Pokromskiego), podkreślona mistrzowską fotografią Franka Griebe. Wszystko to staje się niezbędnym składnikiem wyrafinowanej metafory, koncentrującej się na procesie artystycznej kreacji, ale i istocie relacji między jednostką wrażliwą i resztą społeczeństwa. „Pachnidło: historia mordercy” przyniosło swoim twórcom dwie Europejskie Nagrody Filmowe – za zdjęcia i scenografię.

 

Źródło: lubimyczytac.pl, www.sfp.org.pl

 

Zdjęcie: plakat do filmu Pachnidło, autor @lou2209

Logo DKKiF: Book by Komkrit Noenpoempisut from the Noun Project

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

26 kw. 2023
Expired!

Czas

18:00 - 20:00
Wypożyczalnia nr 16

Lokalizacja

Wypożyczalnia nr 16
ul. Słowackiego 19a
Kategoria

Organizator

Wypożyczalnia nr 16
Telefon
22 833 21 83
Email
wyp16@bpzoliborz.pl
Strona WWW
http://bpzoliborz.pl/bpzoliborz/index.php/wypozyczalnia-nr-16/