grafika przedstawiająca zdjęcie filmu mężczyzna imieniem otto a na nim napisy: mężczyzna imieniem ove/otto, fredrik backman, reż. hannes holm, reż. marc forster, logo dkkif z napisem dkkif oraz na dole powtarzający się kilka razy napis dyskusyjny klub książki i filmu

DKKiF – Mężczyzna imieniem Ove

Będziemy rozmawiać o powieści „Mężczyzna imieniem Ove” Fredrika Backmana i szwedzkiej ekranizacji pod tym samym tytułem w reżyserii Hannesa Holma z 2015 roku oraz amerykańskiej adaptacji z 2022 roku w reżyserii Marca Forstera.

Przypominamy, że w czasie spotkania (od 18) wypożyczalnia dla czytelników jest zamknięta.

Spotkanie dla zamkniętej grupy. Pytanie o uczestnictwo prosimy kierować pod adres mailowy: dkkifwyp16@gmail.com

 

Mężczyzna imieniem Ove – Fredrik Backman

Na pierwszy rzut oka Ove wydaje się najbardziej gburowatym człowiekiem na świecie, zrzędą z żelaznymi zasadami, bezwzględną rutyną i skłonnością do wpadania w złość. Ludzie sądzą, że jest zgorzkniały, a on uważa, że otaczają go idioci.

Uporządkowany i samotny świat Ovego zaczyna trząść się w posadach pewnego listopadowego popołudnia wraz z pojawieniem się nowych sąsiadów – gadatliwej młodej pary z dwiema niesfornymi córkami – którzy oznajmiają swoje przybycie, niszcząc Ovemu skrzynkę na listy podczas parkowania samochodu z przyczepą. Dalsze wydarzenia tworzą ciepłą opowieść o zaniedbanych kotach, nieprawdopodobnych przyjaźniach i nieoczekiwanym wywróceniu wszystkiego do góry nogami.

Reżyser (i zarazem scenarzysta filmu) Hannes Holm świetnie połączył w fabule zarówno wątki komediowe, jak i obyczajowe. Mimo, że „Mężczyzna…” otrzymał Europejską Nagrodę Filmową w kategorii „najlepsza komedia”, to jednak wydźwięk produkcji ma wiele wspólnego z dramatem. U bohatera, który staje na półmetku życia coraz częściej występują lęki czy wątpliwości o dalszy sens istnienia. Nie bez powodu nakreślony jest taki, a nie inny obraz – samotnego, już nikomu niepotrzebnego starszego pana, na którego spoglądamy z politowaniem. Jednak Ove jest inny i nie zamierza odejść z tego świata nie porządkując ostatnich spraw. Przyczyną zmian okazuje się być małżeństwo i ich dwie córki. Ich pierwsze spotkanie będzie opłakane dla… skrzynki pocztowej. Z czasem waśnie zostaną zapomniane, a Ove zyska tym samym nowych przyjaciół.

Źródło: lubimyczytac.pl, kalejdoskop.wroclaw.pl

 

Zdjęcie: plakat do filmu Mężczyzna imieniem Otto, Copyright Columbia Pictures, Stage 6 Films

Logo DKKiF: Book by Komkrit Noenpoempisut from the Noun Project

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

25 wrz 2023
Expired!

Czas

18:00 - 20:00
Wypożyczalnia nr 16

Lokalizacja

Wypożyczalnia nr 16
ul. Słowackiego 19a
Kategoria

Organizator

Wypożyczalnia nr 16
Telefon
22 833 21 83
Email
wyp16@bpzoliborz.pl
Strona WWW
http://bpzoliborz.pl/bpzoliborz/index.php/wypozyczalnia-nr-16/