DKKiF – Mały Wielki Człowiek
Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki i Filmu! Będziemy rozmawiać o książce “Mały Wielki Człowiek” Thomasa Bergera i ekranizacji pod tym samym tytułem w reżyserii: Arthura Penna (1970).
Są jeszcze wolne miejsca!
Przypominamy, że w czasie spotkania (od 18) wypożyczalnia dla czytelników jest zamknięta.
Zapisy i informacje: dkkifwyp16@gmail.com
“Mały Wielki Człowiek” – Thomas Berger
Jack Crabb, stulatek, opowiada reporterowi historię swojego długiego i niezwykłego życia na Dzikim Zachodzie. Adoptowany przez Czejenów, musiał przystosować się do życia w odmiennej kulturze. Wrodzona umiejętność przystosowywania się do zmian pozwoliła mu poznać wielu ludzi i podejmować różne zajęcia. Był rewolwerowcem, osadnikiem, handlarzem, przewodnikiem gen. George’a A. Custera, świadkiem bitwy nad Little Bighorn i pomocnikiem Dzikiego Billa Hickoka. Crabb, opowiadając o swoim życiu, opowiada historię dziewiętnastowiecznej Ameryki. Pełna czarnego humoru opowieść zawiera wiele momentów dramatycznych oraz społeczny komentarz na temat uprzedzeń i niesprawiedliwości.
„Mały Wielki Człowiek” został przeniesiony na srebrny ekran w 1970 przez Arthura Penna. Rolę tytułową zagrał Dustin Hoffman. „Białych jest nieskończenie wiele, ale niewielu pośród nich ludzi” – mawiał wódz Stare Skóry: to zdanie można potraktować jako motto filmu „Mały Wielki Człowiek” Arthura Penna. Ekranizacja satyrycznej powieści Thomasa Bergera zawiera wprawdzie wiele elementów komicznych, ale niesie przesłanie jak najbardziej serio, przeciwstawiając cywilizacji białego człowieka szlachetność dzikich. „Mały Wielki Człowiek” stał się sztandarową pozycją rewizjonistycznego nurtu westernu, czyli antywesternu, który w ciągu kilku lat zniszczył budowaną przez dekady legendę westernu, ale i mit Dzikiego Zachodu, gdzie biały człowiek zaprowadził prawo i porządek. Jednocześnie film Penna odczytano jako metaforę amerykańskiego uwikłania w wojnę wietnamską i zaprzeczenie cywilizacyjnej misji, jaką miała być obecność Amerykanów w Azji Południowo-Wschodniej. Film jest aktorskim popisem Dustina Hoffmana w roli tytułowej, ale nominację do Oscara otrzymał autentyczny indiański wódz Dan George, grający Stare Skóry.
źródło: lubimyczytac.pl, www.sfp.org.pl
Zdjęcie: plakat do filmu Mały Wielki Człowiek Tomasza Rumińskiego
Logo DKKiF: Book by Komkrit Noenpoempisut from the Noun Project