Budżet Obywatelski 2024
Senior w Bibliotece
kwota projektu: 21 500 zł
Projekt ma na celu przygotowanie dla seniorów bezpłatnej oferty edukacyjnej i kulturalnej, w skład której będą wchodzić wykłady, warsztaty i prelekcje.
Działania planowane w ramach projektu:
- Wykłady i prelekcje edukacyjne o różnorodnej tematyce
- Prelekcje oraz spacery tematyczne dla miłośników historii Warszawy
- Warsztaty “Twórcze pisanie dla seniorów”
- Bezpieczny Internet dla Seniorów – teoria i praktyka
- Warsztaty artystyczne
REALIZACJA PROJEKTÓW
Wykłady i prelekcje edukacyjne o różnorodnej tematyce
Podróże bez biletu
Watykan od środka
Prelekcja podróżnicza Michała Szulima, podróżnika, autora książek, wokalisty zespołu Platou, twórcy strony: www.MiejsceZaMiejscem.pl. Prelegent przedstawił „Watykan od środka”w oparciu o slajdy przywiezione z podróży po Watykanie. W spotkaniu udział wzięło 23 osoby, w tym 15 seniorów.
Świat według Chudeckiego
Prelekcja podróżnicza Tadeusza Chudeckiego – aktora teatralnego, filmowego i serialowego, którego wielką pasją są podróże. Prelekcja barwnie opowiedziana nie tylko słowami ale również pięknymi zdjęciami z podróży. Uczestnicy mieli również okazję poznać praktyczne porady dotyczące taniego podróżowania, które mogą być inspiracją dla każdego miłośnika odkrywania świata! W spotkaniu udział wzięło 15 osób, w tym 12 seniorów.
Na krańcu Afryki. Lesotho, RPA, Botswana, Namibia
Spotkanie w formie multimedialnej prezentacji poprowadził podróżnik, fotografik i geograf Marcin Szymczak, który zabierał w ciekawą podróż, pokazał piękno otaczającej przyrody, przybliżył lokalne zwyczaje, święta oraz obrzędy. W spotkaniu udział wzięło 30 osób, w tym 22 seniorów.
Po obu stronach Gór Skalistych - USA i Kanada
Spotkanie w formie multimedialnej prezentacji poprowadził podróżnik, fotografik i geograf Marcin Szymczak, prelekcja fotograficzno-podróżnicza. W spotkaniu udział wzięło 30 osób, w tym 25 seniorów.
3000 mil do Maroka
Spotkanie podróżniczo-fotograficzne w formie multimedialnej prezentacji poprowadzi podróżnik, fotografik i geograf Pan Marcin Szymczak, który zabrał uczestników w inspirującą podróż, oglądając Marrakesz, zagubione wioski w górach Atlas, wydmy Erg Chebi; sztormowe wybrzeże Atlantyku blisko Sidi Ifni oraz wiele niezwykłych miejsc. W spotkaniu udział wzięło 35 osób, w tym 27 seniorów.
Prelekcje i wykłady edukacyjne
Biblioteka i książka łączą pokolenia
Wykład dr Wandy Matras-Mastalerz, którego głównym tematem była aktywizacja seniorów. Podczas spotkania poruszonych zostało wiele ciekawych zagadnień skierowanych nie tylko do seniorów ale również do młodzieży. Uczestnicy mogli się dowiedzieć m.in. o tym jak mózg rośnie w siłę gdy się starzeje, gdzie ludzie żyją najdłużej i jakie czynniki temu służą, co trzeba robić aby wydłużyć życie i móc się nim w pełni cieszyć. W trakcie wykładu nasi uczestnicy wykonali proste ćwiczenia z neurobiku, dzięki którym mogli doświadczyć w jaki sposób pracują obie półkule mózgu. W spotkaniu uczestniczyło 30 osób w tym 21 seniorów.
Bieta
Prelekcja Elżbiety Ficowskiej i Cezarego Harasimowicza. Podczas spotkania autor miał okazję zaprezentować postać Elżbiety Ficowskiej, opowiedzieć o inspiracjach do jej napisania oraz odpowiedzieć na pytania uczestników. Obecność bohaterki powieści, na której losie lub przeznaczeniu odciska się historia narodów ze sobą związanych, żydowskiego i polskiego. Tytułowa bohaterka była uratowanym z warszawskiego getta dzieckiem dzięki Irenie Sendlerowej. Żona poety Jerzego Ficowskiego i rzeczniczka prasowa Jacka Kuronia. W spotkaniu wzięło udział 23 osoby, w tym 16 seniorów.
Prelekcje oraz spacery tematyczne dla miłośników historii Warszawy
Gawędy warszawskie
Żoliborz Urzędniczy
spacer po Żoliborzu połączony z prelekcją. Przewodnik z Biura Przewodników „Skarby Warszawy” – Marcin Strachota. Spacer prowadził po miejscach związanych z historią dzielnicy, a także z architekturą i urbanistyką, która wyróżnia tę część miasta. W trakcie prelekcji Pan Marcin Strachota warszawski przewodnik szczegółowo opowiedział o rozwoju tej części Żoliborza, o roli urzędników w jego kształtowaniu, a także o architektonicznych rozwiązaniach, które miały na celu stworzenie funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni miejskiej. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, stanowiąc doskonałą okazję do zgłębienia wiedzy na temat jednej z najciekawszych warszawskich dzielnic, łącząc elementy edukacyjne z aktywnym spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. W spacerze wzięło udział 40 osób, w tym seniorów 36 .
Żoliborz Dziennikarski
spacer połączony z prelekcją na temat historii i architektury jednej z najpiękniejszych dzielnic Warszawy. Podczas spaceru uczestnicy mieli okazję poznać historię „Żoliborza Dolnego”, który przez lata był sercem intelektualnym i kulturalnym stolicy. Pod przewodnictwem Marcina Strachoty, doświadczonego przewodnika z Biura Przewodników Skarby Warszawy, uczestnicy wędrowali po malowniczych uliczkach dzielnicy, odkrywając zarówno architektoniczne perełki, jak i zapomniane historie związane z tym wyjątkowym miejscem. W spacerze wzięło udział 30 osób, w tym 25 seniorów.
Gawęda o warszawskich smakach
spotkanie z Karoliną Głowacką, autorką książki “Echa dawnej Warszawy. W kotle smaków”. Karolina Głowacka, licencjonowana przewodniczka oraz pasjonatka Warszawy opowiedziała o stolicy widzianej przez pryzmat zmieniającej się na przełomie wieków warszawskiej kuchni. W spotkaniu wzięło udział 28 osób, w tym 23 seniorów.
Od gniazdka miłości do katolickiej świątyni – burzliwe dzieje Parku Kaskada
Prelekcja varsavianistyczna Radosława Głowackiego, historyka i przewodnika warszawskiego. Prowadzący wykład przedstawił dzieje żoliborskiego parku, zaczynając opowieść od XVII-wiecznych założeń ogrodowych, gdy park był częścią rezydencji królewskiej, poprzez wieki XVIII i XIX, i kończąc wykład na epoce odbudowy, gdy teren oddano do użytku publicznego. W spotkaniu wzięło udział 30 osób, w tym 23 seniorów.
Nie tylko karuzela czyli historia majówek na Bielanach
Prelekcja varsavianistyczna Radosława Głowackiego, historyka i przewodnika warszawskiego. Prelegent opowiadał o majówkowej obyczajowości i kulturze zabawy na warszawskich Bielanach, w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego klasztoru kamedułów. W spotkaniu wzięło udział 30 osób, w tym 25 seniorów.
W świecie zbrodni i nierządu - szemrane dzieje dawnej Warszawy
Prelekcja varsavianistyczna Radosława Głowackiego, historyka i przewodnika warszawskiego. Prowadzący wykład skupił się na warszawskim półświatku, dawnych złoczyńcach i działalności około mafijnej, rejestrowanej w zachowanych dokumentach lub znanej z historycznych anegdot. W spotkaniu wzięło udział 30 osób, w tym 25 seniorów.
Ogrody i parki Warszawy – zielone płuca stolicy
Spotkanie varsavianistyczne z Radosławem Głowackim, historykiem i przewodnikiem warszawskim, w ramach cyklu “Gawędy Warszawskie,” na którym poznaliśmy zielone oblicze stolicy czyli historię ogrodów, parków i zielonych terenów Warszawy. W spotkaniu wzięło udział 33 osób, w tym 23 seniorów.
O łodziach, łódkach i łódeczkach - Wisła w dziejach dawnej Warszawy
spotkanie z historykiem i varsavianistą, Panem Radosławem Głowackim. Znawcą dziejów stolicy, który opowiedział o gospodarczej i rekreacyjnej funkcji Wisły. W spotkaniu wzięło udział 13 osób, w tym 8 seniorów.
W starym kinie i kabarecie
Spotkanie z Karoliną Głowacką, autorką książki “Echa dawnej Warszawy. W kotle smaków”. Prelekcja została poświęcona początkom kabaretu i rewii w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz stopniowemu zanikaniu tej formy rozrywki na rzecz kina. W spotkaniu wzięło udział 15 osób, w tym 9 seniorów
W krainie wielkiej ciszy – o nekropoliach Warszawy
Prelekcja varsavianistyczna Radosława Głowackiego, historyka i przewodnika warszawskiego, który poprowadził wykład na temat znanych i mniej znanych stołecznych nekropolii. Prelegent opowiadał zarówno o znanych, jak i zapomnianych cmentarzach stolicy (m. in. cmentarz parafii św. Katarzyny na Służewie, cmentarz na ul. Kanonie na Starym Mieście, cmentarz choleryczny na Golędzinowie, muzułmański cmentarz tatarski na Woli, groby budowniczych Pałacu Kultury i in.). W spotkaniu wzięło udział 52 osoby, w tym 48 seniorów.
Warsztaty "Twórcze pisanie dla seniorów"
Cykl czterech warsztatów pisarskich poprowadzonych przez Annę Błaszkiewicz – redaktorkę, dziennikarkę, socjolożke. Zajęcia poświęcone spisywaniu wspomnień i rodzinnych opowieści. Inspiracji do spisania dostarczyły uczestnikom m.in. fotografie z rodzinnych albumów, pamiątkowe przedmioty, listy i pocztówki sprzed lat, dzienniki i pamiętniki. W warsztatach wzięło udział 56 uczestników.
Bezpieczny Internet dla Seniorów - teoria i praktyka
Zorganizowane zostały trzy spotkania warsztatowo- edukacyjne, których celem było zwiększenie świadomości seniorów w zakresie cyberbezpieczeństwa w kontekście zagrożeń występujących w Internecie. Zajęcia prowadził trener Marcin Zagórowski. W spotkaniach udział wzięło 13 osób.
Warsztaty artystyczne
String Art
Warsztaty międzypokoleniowe. String art to technika tworzenia przestrzennych obrazków na drewnianej tabliczce. Technika ta sprawdziła się przy indywidualnej jak i przy wspólnej pracy dorosłych i dzieci – dorośli czerpali z energii i zapału młodych, a dzieci skorzystały z wiedzy i umiejętności starszych. W warsztatach udział wzięło 20 osób.
Wieńce jesienne
Podczas warsztatów uczestnicy przygotowali własną kompozycję, której bazą był wiklinowy wieniec. Uzupełniały go ozdoby charakterystyczne dla jesieni: takie jak: rajskie jabłuszka, grzybki, dynie, orzechy, żołędzie oraz różne figurki. Powstały piękne, kolorowe dekoracje do położenia na stół lub zawieszenia, np. na ścianie czy drzwiach wejściowych. W warsztatach udział wzięło 13 osób.
Chusteczniki
Podczas zajęć uczestnicy wykonali własne pudełka na chusteczki wykorzystując metodę zdobienia decoupage. W warsztatach udział wzięło 19 osób.
Herbaciarki
uczestnicy zajęć ozdobili drewniane pudełka na herbatę wykorzystując technikę decoupage oraz odręcznie malując farbami akrylowymi. W warsztatach udział wzięło 17 osób
Etui na okulary oraz świeczniki
Warsztaty, które przyciągnęły osoby w różnym wieku, miały na celu nie tylko rozwój twórczości plastycznej, ale także integrację między pokoleniami. Uczestnicy, pod okiem doświadczonego prowadzącego, poznali technikę decoupage – sztukę ozdabiania przedmiotów poprzez przyklejanie papierowych wzorów i ich malowanie. Warsztaty okazały się świetnym sposobem na spędzenie czasu w kreatywny sposób, wzbogacając uczestników o nowe umiejętności plastyczne. W warsztatach udział wzięło 11 osób.
Warsztaty hafciarskie
Motywem przewodnim warsztatów międzypokoleniowych były kultowe postaci z bajek, które można było wyhaftować różnymi technikami ściegu. Prowadząca zajęcia zaprezentowała przygotowane przez siebie prace, dzięki czemu powtarzanie wzorów wyszytych nitek ułatwiło zadanie. Radość z zabawy igłą i nitką czerpali nie tylko seniorzy ale również dzieci. W warsztatach uczestniczyło 13 osób.
Malowanie toreb płóciennych
międzypokoleniowe warsztaty artystyczne. Uczestnicy eksperymentowali z czarnym materiałem i detergentem do wybielania tkanin by uzyskać ciekawy, malarski efekt. Malowanie bezbarwną cieczą okazało się być niemal magiczne i zaskakujące, patrząc jak po chwili pojawiają się naniesione pędzelkiem wzory. W warsztatach uczestniczyło 11 osób.