ABC Czytelnika
ABC czytelnika to miejsce gdzie mogą Państwo zapoznać się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.
Jeżeli nie znaleźli Państwo odpowiedzi na swoje pytanie, zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego z placówkami Biblioteki.
-Wystarczy mieć przy sobie dowolny dokument tożsamości wraz ze zdjęciem.
-Podać następujące dane: imię i nazwisko, adres, PESEL oraz tel. kontaktowy.
-Złożyć podpis.
-Osoby niepełnoletnie zapisują się razem z opiekunem. Do ich zapisania potrzebny jest PESEL
Zapisanie się do biblioteki i korzystanie z niej jest bezpłatne.
Do biblioteki mogą się zapisać wszyscy niezależnie od miejsca zamieszkania, nie jest wymagany meldunek w Warszawie.
Kaucja czytelnicza jest pobierana tylko od osób, które nie mają nr PESEL. Wysokość kaucji czytelniczej to 50 zł, jest ona zwracana w momencie wypisania się z biblioteki lub po nadaniu nr PESEL.
Podczas zapisu do biblioteki każdy czytelnik otrzymuję Kartę Biblioteczną.
Karta Biblioteczna jest niezbędna do wypożyczania książek i powinna być okazywana za każdym razem kiedy chcemy skorzystać z biblioteki.
Biblioteka na Żoliborzu wydaję jedną kartę do korzystania we wszystkich swoich placówkach.
W przypadku zgubienia karty jesteśmy zobowiązani do bezzwłocznego powiadomienia o tym bibliotekę w celu zablokowania możliwości wypożyczania książek na dane konto biblioteczne przez niepowołane osoby.
Konto biblioteczne można połączyć z Warszawską Kartą Miejską lub elektroniczną legitymacją studencką, dzięki czemu zyskujemy dodatkową pewność, że zawsze mamy możliwość skorzystania z biblioteki.
Materiał w przygotowaniu
Materiał w przygotowaniu
Dostępność książki możemy sprawdzić:
-dzwoniąc do wybranej placówki biblioteki
-drogą mailową
Informacja o możliwości wypożyczenia książki znajduje się na jej karcie w polu „Dostępność”. Pole to pokazuje na jaki maksymalnie okres można wypożyczyć daną pozycję oraz czy aktualnie stoi na półce czy też jest wypożyczona.
Książki aktualnie dostępne można ZAMÓWIĆ a te wypożyczone lub zarezerwowane przez innych czytelników można ZAREZERWOWAĆ.
REZERWACJA książki przez Internet.
Jeżeli poszukiwana książka jest wypożyczona, można ją zarezerwować – czyli dopisać się do kolejki oczekujących. Czytelnik może to zrobić samodzielnie po wcześniejszym zalogowaniu się na swoje konto biblioteczne. W taki sposób na daną pozycję może zapisać się 5 osób. Kolejni chętni mogą poprosić bibliotekarza o dokonanie dla nich rezerwacji.
Proces rezerwacji krok po kroku”
1.Logujemy się na Konto Czytelnika
2. Przy wybranej (wypożyczonej) pozycji klikamy ZAREZERWUJ
3. Po kliknięciu tego przycisku czytelnik zostanie odesłany do karty książki, gdzie ponownie wybierając przycisk „ZAREZERWUJ” dopisze się do kolejki oczekujących. Zapisując się na daną książkę czytelnik może też wskazać jak długo jest skłonny na nią czekać – od miesiąca do sześciu miesięcy. Po tym okresie, jeżeli nie otrzyma zarezerwowanej książki, zostanie ona automatycznie skasowana z jego konta. W przypadku kolejek dłuższych niż 3 osoby warto zaznaczyć maksymalny okres oczekiwania.
Zarezerwowana książka zostanie dodana do listy rezerwacji.
Kiedy zarezerwowana książką zostanie zwrócona i będzie oczekiwać na odbiór, informacja o tym pojawi się w internetowym koncie czytelnika w zakładce „Rezerwacje”. Oczekująca na odbiór książka zostanie oznaczona kolorem zielonym oraz zostanie podany termin kasacji rezerwacji. Uwaga! Podana data kasacji nie oznacza ostatniego dnia na odbiór. Kasacja następuje w nocy więc po książkę należy zgłosić się najpóźniej dzień przed podanym terminem kasacji!
Czytelnicy, którzy chcą być na bieżąco informowani o oczekujących na nich zarezerwowanych książkach, mogą poprosić bibliotekarza o uruchomienie usługi sms-owego powiadamiania o rezerwacjach.
Jeżeli jednak zbliża się już termin wygaśnięcia rezerwacji, a książka nadal jest niedostępna należy przedłużyć ważność rezerwacji klikając na przycisk PRZEDŁUŻ.
Jeżeli czytelnik chce zrezygnować z czekania na książkę gdyż np. zdobył ją już z innego źródła, prosimy o usunięcie się z kolejki na nią, wtedy kolejny oczekujący czytelnik otrzyma ja szybciej. W tym celu należy wcisnąć przycisk USUŃ
ZAMAWIANIE książki przez Internet
Poza godzinami otwarcia Biblioteki czytelnik może ZAMÓWIĆ dostępną książkę przez Internet. W tym celu należy zalogować się na biblioteczne konto internetowe. Opcja ta jest jednak dostępna tylko wtedy kiedy biblioteka jest zamknięta czyli w nocy i dni wolne od pracy, wtedy przy karcie dostępnej książki pojawia się przycisk ZAMÓW.
Po wciśnięciu go czytelnik zostanie odesłany do formularza potwierdzającego zamówienie.
Wciskając przycisk POTWIERDZAM kończymy proces zamawiania.
Trzeba jednak pamiętać, że zamówioną w taki sposób książkę należy odebrać w najbliższym dniu pracy Biblioteki. Informacja o zamówionej pozycji pojawi się w internetowym koncie czytelnika, ale nie zostanie potwierdzona wiadomością sms. Na konto można zamówić maksymalnie 10 pozycji.
Materiał w przygotowaniu
W razie zagubienia, zniszczenia lub uszkodzenia wypożyczonego egzemplarza czytelnik jest zobowiązany do jego odkupienia.
Jeżeli odkupienie egzemplarza jest niemożliwe, czytelnik zobowiązany jest uiścić opłatę w wysokości jego aktualnej ceny rynkowej.
Każdy Czytelnik może bezpłatnie korzystać z bibliotecznych komputerów z dostępem do Internetu w godzinach pracy biblioteki na specjalnie wyznaczonych stanowiskach. Stanowiska internetowe są udostępniane czytelnikom na 1 godzinę. Jeżeli nie ma oczekujących na dostęp do Internetu, to istnieje możliwość wydłużenia czasu korzystania z tego stanowiska. Istnieje również możliwość zapisywania danych na własne nośniki i zamawiania odpłatnych wydruków komputerowych (wg Regulaminu).
We wszystkich żoliborskich bibliotekach istnieje również mozliwość bezpłatnego korzystania z wi-fi.