Izba Pamięci Marii Kownackiej – fotorelacja

grafika wyróżniająca z napisami izba pamięci marii kownackiej rok 2024 rokiem Marii Kownackiej na Żoliborzu na tle zdjęcia z wnętrza Izby Pamięci Marii Kownackiej
baner z 3 zdjęciami wnętrza izby pamięci marii kownackiej oraz napisem izba pamięci marii kownackiej, rok 2024 rokiem Marii Kownackiej na Żoliborzu na pastelowym tle

Rok 2024 został ustanowiony przez Radnych Żoliborza rokiem Marii Kownackiej – pisarki, tłumaczki, autorki opowiadań, słuchowisk i książek. W 2024 roku przypada 130 rocznica urodzin pisarki.

czarnobiały portret marii kownackiej z figurką w pastelowej ramce

Maria Kownacka, pisarka i tłumaczka, urodziła się 11 września 1894 w Słupie niedaleko Kutna, zmarła 27 lutego 1982 w Warszawie. Autorka “Plastusiowego pamiętnika” i “Rogasia z Doliny Roztoki”. Została odznaczona między innymi srebrnym Krzyżem Zasługi (1948), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1952), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1975), a także szczególnie cennymi, bo przyznanymi jej przez młodych czytelników nagrodami Order Uśmiechu (1971) i Orle Pióro (1978). Dzieci doceniły jej przekonanie, że w trudnych czasach najważniejsze, to wywołać na twarzy uśmiech.

“…Po wyjątkowo ciężkim, osieroconym dzieciństwie i młodości, nigdy nie podaję dzieciom rzeczy smutnych. (…) wszystko co piszę, staram się utrzymać w jasnych kolorach, tak, żeby na dziecięcej buzi wywołać uśmiech…” – mówiła pisarka.


Postanowiliśmy przygotować dla naszych czytelników fotorelację z Muzeum Książki Dziecięcej lub inaczej Izby Pamięci Marii Kownackiej, która mieści się na warszawskim Żoliborzu
przy ulicy Słowackiego 5/13 m. 74.

Na miejscu zastaliśmy czekająca na nas przemiłą i sympatyczną Panią Agatę Klichowską, reprezentującą Bibliotekę Wojewódzką, mieszczącą się przy ulicy Koszykowej 26/28. W bardzo profesjonalny i szczegółowy sposób opowiedziała nam historię związaną z miejscem, w którym przebywaliśmy.

zdjęcie z wnętrza Muzeum Książki Dziecięcej lub inaczej Izby Pamięci Marii Kownackiej, która mieści się na warszawskim Żoliborzu przy ulicy Słowackiego 5/13 m. 74. zdjęcie tablicy na elewacji domu, w którym mieszkała maria kownacka. widoczne napisy: w tym domu mieszkała w latach 1931-1982 maria kownacka 1894-1982 pisarka działaczka społeczna przyjaciel dzieci

Maria Kownacka otrzymała mieszkanie na Żoliborzu w 1931 roku. Obecnie zgromadzone są tam liczne przedmioty osobiste, zdjęcia, notatki, rękopisy oraz księgozbiór pisarki. Książki są skatalogowane, materiały archiwalne posegregowane umieszczone w teczkach i kartonach. Uporządkowane zostały również sprawy spadkowe. Zgodnie z testamentem twórczyni, prawa autorskie do jej utworów literackich i teatralnych otrzymała Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Zobowiązana została do utrzymana Izby i prowadzenia działalności wydawniczej.

Uroczyste otwarcie Muzeum nastąpiło w 1990 r. po remoncie i adaptacji mieszkania do celów muzealnych i zbiegło się ze 100-leciem urodzin pisarki.

W Muzeum znajdziemy również wykonane przez Marię Kownacką prace plastyczne, biżuterię, kukiełki z teatru Baj, albumy ze zdjęciami rodzinnymi, pamiętniki, galerię Plastusiów wykonanych przez dzieci, listy, nagrody osobiste, ordery: „Uśmiechu”, „Przyjaciela Dzieci” i państwowe za całokształt twórczości. Obecnie w Izbie Pamięci odbywają się lekcje muzealne i spotkania dla dzieci ze szkół i przedszkoli, często noszących imię Marii Kownackiej.

Po wykonaniu zdjęć, podziękowaliśmy za poświęcony nam czas i usatysfakcjonowani opuściliśmy muzeum. Efekty naszej wizyty możecie Państwo obejrzeć na niżej przedstawionych fotografiach.


Zdjęcia wykonane dzięki uprzejmości Muzeum Książki Dziecięcej – Izba Pamięci im. Marii Kownackiej
na potrzeby Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.