Jak zbić fortunę lub stracić majątek w XIX-wiecznej Afryce? – prelekcja

grafika wyróżniająca do spotkania autorskiego z dr Pawłem Oziębło. grafika powierzchni kontynentu afrykanskiego z okładką książki Pawła Oziębło Plantacja "Santa Maria" Stefana Szolc-Rogozińskiego na wyspie Fernando Poo oraz napisami: Jak zbić fortunę lub stracić majątek w XIX-wiecznej AFryce? spotkanie z historykiem-afrykanistą dr Pawłem Oziębło
baner do spotkania autorskiego z dr Pawłem Oziębło. grafika powierzchni kontynentu afrykanskiego oraz napisami: Jak zbić fortunę lub stracić majątek w XIX-wiecznej AFryce? spotkanie z historykiem-afrykanistą dr Pawłem Oziębło

W piątek 24 maja w Wypożyczalni nr 16 wysłuchaliśmy opowieści o Stefanie Szolc-Rogozińskim i jego wyprawach do Kamerunu. O próbach stworzenia kolonii w Kamerunie i plantacji na wyspie Fernando Poo opowiadał dr Paweł Oziębło – historyk, afrykanista i archeolog, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Spotkanie prowadzili nasi bibliotekarze: dr Joanna Roś oraz Bolesław Stradomski.

Dowiedzieliśmy się m.in.:

  • Jakie były obyczaje panujące na wyspie Fernando Poo?
  • Jakie książki podróżnicze czytał Stefan Szolc-Rogoziński?
  • Co wiemy na temat jego pobytu w Egipcie?
  • Kto ruszył w ślady Rogozińskiego?
  • Czy na Fernando Poo Rogozińscy mieli zwierzęcych kompanów?
  • Jakie były losy zbiorów przewiezionych przez Janikowskiego i Rogozińskiego?
  • I co stało się z plantacją kakaowca po powrocie Rogozińskiego do Polski?

Wszystkie odpowiedzi na te pytania znajdziecie w książce dr Pawła Oziębło “Plantacja „Santa Maria” Stefana Szolc-Rogozińskiego na wyspie Fernando Poo 1886-1891. Polski akcent w gospodarce nowoatlantyckiej”, którą możecie wypożyczyć w Wypożyczalni nr 16!

baner do spotkania autorskiego z dr Pawłem Oziębło. grafika powierzchni kontynentu afrykanskiego z okładką książki Pawła Oziębło Plantacja "Santa Maria" Stefana Szolc-Rogozińskiego na wyspie Fernando Poo oraz napisami: Książka (będąca pierwszą w Polsce monografią plantacji kakaowców) omawia szczegółowo dzieje plantacji „Santa Marii” na wyspie Fernando Poo (obecnie Bioko, na terenie Gwinei Równikowej). Autor zwraca uwagę na prekursorski charakter inicjatywy gospodarczej Rogozińskiego, która stała się inspiracją do późniejszego zakładania polskich plantacji w: Angoli, Liberii, Mozambiku. Praca oparta na wieloletnich badaniach analizuje źródła do tej pory pomijane (zwłaszcza literackie). Autor, nie stroniąc od polemik, nakreślił nowy obraz Rogozińskiego, który zaskakuje i skłania do refleksji. Dr Paweł Oziębło - historyk, afrykanista, archeolog. Członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Zajmuje się badaniami nad obszarem Zatoki Gwinejskiej, postacią Stefana Szolc-Rogozińskiego, a także plantacjami w Afryce.

Galeria zdjęć ze spotkania:

Serdecznie dziękujemy za spotkanie i zachęcamy do posłuchania dr Pawła Oziębło na przyszłych konferencjach i kongresach afrykanistycznych.