Canal Grande – cykl o sztuce i historii

obrazek wyróżniający do prelekcji o kanale weneckim z napisami: cykl prelekcji o sztuce i historii, canal grande najpiękniejsza ulica świata oraz ozdobna ramka i ozdobnik graficzny
grafika jako baner promująca cykl prelekcji o sztuce i historii z ozdobną ramką i napisami: cykl prelekcji o sztuce i historii

Zapraszamy seniorów, miłośników sztuki, pasjonatów historii oraz osoby ciekawe świata do Wypożyczalni nr 16 na cykl prelekcji o sztuce i historii, który prowadzi była edukatorka z Zamku Królewskiego w Warszawie, Pani Magdalena Tworzowska.

Prelekcje przeznaczone są dla seniorów i prowadzone na wzór Uniwersytetu III Wieku.


Piąte spotkanie:

22 maja 2024 r. (środa) o godz. 17.00 w Wypożyczalni nr 16 przy ul. Słowackiego 19a.

Temat: Canal Grande – najpiękniejsza ulica świata.

grafika promująca prelekcję o canal grande z wycietym obrazem gondoli płynącej po kanale w wenecji w ozdobnej ramce oraz napisami: canal grande najpiękniejsza ulica świata, Jedna z największych atrakcji Włoch, położona na ponad 100 wyspach - Wenecja. podzielona jest licznymi kanałami. Najsłynniejszym i najpiękniejszym jest Canal Grande  o charakterystycznym kształcie odwróconej litery "S" . Już XV wieku jeden z francuskich ambasadorów ochrzcił go mianem "najpiękniejszej ulicy świata".
temat spotkania

Kanał został zbudowany w XV wieku i łączy wenecką lagunę (Piazzale Roma przy dworcu kolejowym) z kanałem św. Marka (Canale di San Marco), przy Piazzetta di San Marco. Wzdłuż jego brzegów znajduje się ponad 170 budowli z fasadami skierowanymi w stronę wody, które można podziwiać podczas wycieczki gondolą albo tramwajem wodnym (vaporetto). Większość z nich została wzniesiona pomiędzy XIII, a XVII wiekiem. Zapraszamy na prelekcję, podczas której zwiedzimy najpiękniejszą ulicę świata.


Zapraszamy do zgłaszania własnych propozycji tematów dotyczących:

  • szeroko pojętej kultury, sztuki, architektury Włoch i ich wpływu na kulturę Polski,
  • dynastii królów polskich,
  • czasów Stanisławowskich.

Serdecznie zapraszamy!