„Żoliborz Urzędniczy” – bezpłatny spacer z prelekcją

obrazek wyróżniający do wydarzenia spacer po żoliborzu urzędniczym. czarno biała fotografia jednej z kamienic przy ulicy brodzińskiego i czerwony napis żoliborz urzędniczy oraz biały napis na czarnym tle: bezpłatny spacer po żoliborzu połączony z prelekcją

Serdecznie zapraszamy wszystkich seniorów i nie tylko na spacer połączony z prelekcją
o Żoliborzu Urzędniczym!

Odkryj historię i architekturę Żoliborza Urzędniczego! Po “Kolonii Urzędniczej” oprowadzi Państwa Marcin Strachota, przewodnik z Biura Przewodników Skarby Warszawy.

Osiedle Żoliborz Urzędniczy znajduje się w rejonie ulic Brodzińskiego, Wieniawskiego i placu Henkla. Jest to dawna kolonia urzędnicza nawiązująca formą do tradycji małomiasteczkowej architektury polskiej XVIII i początku XIX wieku.

Początki Kolonii Urzędniczej sięgają wieku XVIII, ale to lata dwudzieste XX wieku przyniosły najważniejsze zmiany w tym rejonie. To właśnie wtedy powstała miejska zabudowa, nawiązująca do idei szlacheckiego dworku. Planowanie miejskie uwzględniło potrzeby mieszkańców, tworząc jednocześnie miasto-ogród, co było innowacyjne w tamtych czasach. Na ulicach Kolonii Urzędniczej można odnaleźć awangardowe akcenty architektoniczne, z widocznymi wpływami modernizmu i funkcjonalizmu.

8 maja, godzina 17.00
Zbiórka: Plac Wilsona, wejście do Parku im. S. Żeromskiego 
WSTĘP WOLNY!


Wydarzenie towarzyszące XXI Ogólnopolskiemu Tygodniowi Bibliotek 2024 na Żoliborzu.

logotyp budżetu obywatelskiego białe napisy na granatowym tle widoczne napisy: budżet obywatelski zgłaszam głosuję korzystam warszawa

Wydarzenie finansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego 2024 w ramach projektu “Senior w Bibliotece”.