Motoryzacja PRL w latach 1945-1990. Cz. I – prelekcja

grafika wyróżniająca do prelekcji o Motoryzacji PRL w latach 1945-1990 i zdjęciem Zbyszko Siemaszko - Samochód marki Syrena Sport - widok z boku, 1961 rok, napisy: Motoryzacja PRL w latach 1945-1990, prelekcja Jerzy Lemański, Narodowe Muzeum Techniki
baner z tytułem prelekcji: Motoryzacja PRL w latach 1945-1990 oraz napisami: prelekcja Jerzy Lemański, Narodowe Muzeum Techniki i zdjęciem Zbyszko Siemaszko - Samochód marki Syrena Sport - widok z boku, 1961 rok
tytuł prelekcji oraz zdjęcie Samochodu Syrena Sport 1961 r., fot. Zbyszko Siemaszko

W czwartek 18 kwietnia w Wypożyczalni nr 16 wysłuchaliśmy części 1 prelekcji “Motoryzacja PRL w latach 1945-1990“, którą poprowadził Jerzy Lemański, historyk, znawca i pasjonat motoryzacji, a także członek zespołu merytorycznego Narodowe Muzeum Techniki i nasz czytelnik. Pan Jerzy opowiedział nam o pierwszych polskich powojennych samochodach: Syrenach, Warszawach, a także o fabryce FSO. Swoją opowieść zakończył na latach 60.

Dowiedzieliśmy się m.in.:

  • Kiedy rozpoczęła się produkcja pierwszego polskiego samochodu?
  • Czy FSO było na Żeraniu, czy może na Pelcowiźnie?
  • Co stało się z jedynym egzemplarzem Syreny Sport?
  • Ile kosztował samochód, motocykl i rower w roku 1957?

Na kontynuację opowieści o polskiej motoryzacji PRL zapraszamy 16 maja na godzinę 18.00
do Wypożyczalni nr 16. Pan Jerzy Lemański opowie nam o polskim Fiacie i polonezach.


grafika ze zdjęciem Jerzego Lemańskiego oraz krótkim rysem biograficznym na zdjęciu Zbyszka Siemaszko, lata 1955-1957, Samochody osobowe i ciężarowe w hali warsztatowej. Napisy: Jerzy Lemański, Narodowe Muzeum Techniki, Historyk. Znawca historii motoryzacji, pasjonat samochodów, specjalista ds. merytorycznych Narodowego Muzeum Techniki. Popularyzator nauki. Jest autorem wielu wystaw, prowadzi wykłady i zajęcia edukacyjne. Autor setek audycji i podcastów o motoryzacji i technice w Radio dlA Ciebie i Tok.Fm.
rys biograficzny Jerzego Lemańskiego

Jerzy Lemański gości w cotygodniowych audycjach popularyzujących naukę i przedstawiających historię techniki w Radio Dla Ciebie RDC oraz w TOK.FM. Zachęcamy do posłuchania!

Zapraszamy również do Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie!

Galeria zdjęć ze spotkania: