Etruskowie – cykl o sztuce i historii

obrazek wyróżniający do prelekcji o etruskach z napisami: cykl prelekcji o sztuce i historii, etruskowie tajemniczy lud italii oraz ozdobna ramka i ozdobnik graficzny
grafika jako baner promująca cykl prelekcji o sztuce i historii z ozdobną ramką i napisami: cykl prelekcji o sztuce i historii

Zapraszamy seniorów, miłośników sztuki, pasjonatów historii oraz osoby ciekawe świata do Wypożyczalni nr 16 na cykl prelekcji o sztuce i historii, który prowadzi była edukatorka z Zamku Królewskiego w Warszawie, Pani Magdalena Tworzowska.

Prelekcje przeznaczone są dla seniorów i prowadzone na wzór Uniwersytetu III Wieku.


Czwarte spotkanie:

10 kwietnia 2024 r. (środa) o godz. 17.00 w Wypożyczalni nr 16 przy ul. Słowackiego 19a.

Temat: Etruskowie – Tajemniczy Lud Italii.

grafika promująca prelekcję o etruskach z wycietą sylwetką flecisty ze starożytnego fresku z muzykantami w grobie lampartów, Nekropola Monterozzi, Tarquinia, ok. 500 p.n.e. oraz ilustracją winorośli i budynku antycznego i napisami: etruskowie tajemniczy lud italii, Etruskowie. Stworzyli pierwszą cywilizację miejską na terenie Italii, mieli bogate życie duchowe oraz rozwiniętą kulturę. Z czasem zupełnie zniknęli w żywiole rzymskim. Kim byli Etruskowie? Co po sobie zostawili?
temat spotkania

Choć Etruskowie pozostawili po sobie wiele zabytków, a archeolodzy co jakiś czas wciąż natrafiają na pamiątki z czasów, w których Etruskowie żyli w Italii, to dzieje tego ludu wciąż pozostają okryte mgłą. O pochodzeniu Etrusków dyskutujemy zresztą nie tylko współcześnie. Spór o to, kim Etruskowie byli toczono już… w starożytnym Rzymie. Zapraszamy na prelekcję, podczas której rozwikłamy tajemnicze dzieje tego ludu!


Zapraszamy do zgłaszania własnych propozycji tematów dotyczących:

  • szeroko pojętej kultury, sztuki, architektury Włoch i ich wpływu na kulturę Polski,
  • dynastii królów polskich,
  • czasów Stanisławowskich.

Serdecznie zapraszamy!