„Książka antypedagogiczna” – spotkanie z Dorotą Bałuszyńską-Srebro

grafika promująca spotkanie z cyklu spotkań porozmawiajmy o książkach dla dzieci i młodzieży: "Uczyć, czy bawić? Książka antypedagogiczna" (takie same napisy na grafice) z ilustracją młodzieży czytających książki na łące
grafika baner z ilustracją młodzieży czytającej książki na łące (kawałek sylwetek bez twarzy z książkami na kolanach) i napisem: porozmawiajmy o książkach dla dzieci i młodzieży

21 marca 2024 rokuWypożyczalni nr 16 odbyło się spotkanie z nowego cyklu, poświęconego nowoczesnym zjawiskom w literaturze dla dzieci i młodzieży, który próbuje odpowiedzieć m.in. na pytanie, jak współczesna literatura dla dzieci i młodzieży radzi sobie z wyzwaniami stojącymi przed młodym człowiekiem?

Tematem marcowego spotkania było: „Uczyć czy bawić? Książka antypedagogiczna”.

grafika baner z napisem: "Uczyć, czy bawić? Książka antypedagogiczna".

Dyskusję wokół książek „antypedagogicznych” prowadziła Dorota Bałuszyńska-Srebro, promotorka czytelnictwa, pisarka – autorka takich książek jak: „Księga Julii”, „Bohaterowie zaczarowani”, „Ostatni Rycerz”, „Mikołaj i Droga św. Jakuba”.

Wysłuchaliśmy fragmentów książek „Koszmarny Karolek”, „Dziennik Cwaniaczka”, „Babcia Rabuś” oraz „Państwo Burakowie i inne historie”. Wspólnie zastanawialiśmy się jako rodzice, wychowawcy, nauczyciele, bibliotekarze i pasjonaci literatury:

  • Co przyciąga młodych czytelników do tego typu literatury?
  • Czy potrzebne są rozmowy z dziećmi wokół takich książek?
  • Czy takie książki niosą ze sobą jakiekolwiek pozytywne wartości?
grafika z okładakami książek: koszmarny karolek francesca simon, dziennik cwaniaczka jeff kinney, babcia rabuś david walliams, państwo burakowie i inne historie roald dahl (takie same napisy jak tytuły i autorzy na okładkach)
przykłady książek “antypedagogicznych” omawianych na spotkaniu

Galeria zdjęć: