Marek Hłasko – Patron Roku 2024

Na obrazku zdjęcie rysunku przedstawiające profil mężczyzny palącego papierosa oraz napisy białą czcionką w czerwonym obramowaniu: Patron roku 2024 Marek Hłasko "Czasami nie chodzi o to aby zmieniło się na lepsze. Najczęściej chodzi o to aby zmieniło się na cokolwiek". Tło koloru liliowego.

Marek Hłasko (1934-1969), wybitny prozaik i scenarzysta filmowy, autor opowiadań „Pierwszy krok w chmurach”, „Ósmy dzień tygodnia”, „Następny do raju” i „Pięknych dwudziestoletnich” – literackiego portretu Jego pokolenia.

Rok Marka Hłaski nawiązuje do obchodzonej w 2024 r. 90. rocznicy urodzin wybitnego prozaika i autora scenariuszy filmowych.

W uchwale Sejmu podano, że doceniono pisarza za uniwersalny wymiar Jego twórczości, w której potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną. „Swą bezkompromisowością, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia młodych ludzi z różnych zakątków świata”.

Do dorobku literackiego pisarza należą takie dzieła jak „Baza Sokołowska”, zbiór opowiadań „Pierwszy krok w chmurach”, „Drugie zabicie psa” czy „Piękni dwudziestoletni”. Rozgłos zyskały ekranizacje opowiadań, m.in.: „Ósmy dzień tygodnia”, „Pętla” czy „Baza Sokołowska”.

Prezentujemy zestawienie publikacji dostępnych w Bibliotece Żoliborskiej oraz źródeł internetowych poświęconych pisarzowi. Wykaz książek autorstwa Marka Hłaski w zbiorach naszej Biblioteki znajdziecie w katalogu online. Publikacje o życiu i twórczości pisarza znajdą Państwo tutaj.

Wykaz publikacji z księgozbioru Czytelni Naukowej nr XVI Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Żoliborz (bibliografia przedmiotowa):

Bereza Henryk, Alfabetyczność: teksty o literaturze i życiu, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2018.

Czyżewski Andrzej, Piękny dwudziestoletni: biografia Marka Hłaski, Warszawa: Da Capo, 2000.

Kalinowska Danuta, Marek Hłasko: młody gniewny, Warszawa: Telbit, 2000.

Kaskaderzy literatury: o twórczości i legendzie Andrzeja Bursy, Marka Hłaski, Haliny Poświatowskiej, Edwarda Stachury, Ryszarda Milczewskiego-Bruna, Rafała Wojaczka, posł. Jan Marx; przedm. Jan Zdzisław Brudnicki; red. Edward Kolbus, Łódź: Wydaw. Łódzkie, 1986.

Kurz Iwona, Twarze w tłumie: wizerunki bohaterów wyobraźni zbiorowej w kulturze polskiej lat 1955-1969, Izabelin: Świat Literacki, cop. 2005.

Marzec Anna, Od Schulza do Myśliwskiego, Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1988.

Masłoń Krzysztof, Od glorii do infamii, Poznań: Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2015.

Reich-Ranicki Marcel, Najpierw żyć, potem igrać: szkice o literaturze polskiej, tł. Elżbieta Herden, Wrocław [etc.]: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2005.

Rytmy prozy czyli jak czytać polską prozę współczesną, red. Teresa Marciszuk, Warszawa: Stentor, 2000.

Stabro Stanisław, Legenda i twórczość Marka Hłaski, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1985.

Życie w przekładzie: Barańczak, Frajlich, Głowacki, Grynberg, Hłasko, Hoffman, Holland, Karpowicz, Kosiński, Kott, Miłosz, Polański, Tyrmand, red. Halina Stephan; przeł. Magda Heydel et al., Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2001.

Źródła internetowe:

Marek Hłasko – Wikipedia

Marek Hłasko – Życie i twórczość – Culture.pl

„Piękny dwudziestoletni”. O legendzie Marka Hłaski – Zintegrowana Platforma Edukacyjna MEiN

YouTube:

Marek Hłasko – fragmenty wywiadów Radio Polskie, RWE

Marek Hłasko bez mitów 1994 – film dokumentalny