“Świetlista republika” Andres Barba – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Okładka książki "Świetlista republika" autorstwa Andrea'a Barba oraz logo Dyskusyjnego Klubu Książki.

Podczas październikowego spotkania DKK Biblioteki przy ul. Śmiałej omawialiśmy książkę „Świetlista republika” Andres’a Barba.

Andres Barba to hiszpański powieściopisarz, eseista i tłumacz. Za powieść „Świetlista republika” otrzymał w 2017 r. Nagrodę Herralde przyznawaną literaturze hiszpańskojęzycznej.

Powieść ma formę relacji z fikcyjnych wydarzeń sprzed 20 lat, których narrator był świadkiem i uczestnikiem. Składają się na nią wspomnienia, filmy dokumentacyjne, eseje i artykuły prasowe oraz pamiętnik.
W położonym na skraju amazońskiej dżungli mieście pojawia się grupa trzydzieściorga bezdomnych dzieci. Nikt nie za ich pochodzenia. Dzieci te tworzą własną społeczność, mówią własnym językiem, nie szukają pomocy u dorosłych. Żebrzą, dokonują drobnych kradzieży, małych aktów wandalizmu. Ich obecność w mieście budzi niepokój społeczny, jednak mieszkańcy nie wiedzą co nimi zrobić. Wkrótce dochodzi do tragicznych wydarzeń.

Ta fikcyjna historia daje autorowi pretekst do poruszenia wielu ważnych tematów. Autor obala mit o dzieciństwie jako czasie szczęścia, bezpieczeństwa, beztroski. Pokazuje że dzieci mogą być okrutne i zdolne do przemocy. Analizie poddaje też świat dorosłych. Przedstawione w książce społeczeństwo żyje w marazmie dopóki nie wydarza się coś gwałtownego. Dorośli zaczynają działać zbyt późno, nie potrafiąc wziąć na siebie odpowiedzialności. Czytelniczki zauważyły, że autor stawia przed czytelnikiem wiele pytań, nie daje jednak na nie bezpośrednich odpowiedzi.

Inspiracją do powstania książki był film dokumentalny „Dzieci z Leningradzkiego” o bezdomnych dzieciach z Moskwy.