Noc Bibliotek 2023

Logo akcji Noc Bibliotek 2023. Na czarnym tle kolorowy napis "Absurd nie czytać".

 

Już w najbliższą sobotę 7 października 2023 r. zapraszamy  Was do Biblioteki przy ul. Śmiałej 24 na IX wydanie akcji Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.

„Absurd nie czytać” to tegoroczne hasło akcji. Tematem przewodnim żoliborskiej Nocy Bibliotek będą bajki.

Z perspektywy współczesnych czasów zdominowanych przez komputery i elektronikę, bajki mogą wydawać cię absurdalne, niepoważne czy pozbawione sensu. Pokażemy wam że tak nie jest 🙂

Spędźcie z nami w baśniowej atmosferze Noc Bibliotek!

Biblioteka przy ul. Śmiałej 24
7.10.2023 (sobota) godz. 14:00 -20:30

Na część zajęć obowiązują zapisy. Osobiście lub pod nr tel. 22 839 04 20


W programie :

 


Makramowe wróżkiwarsztaty twórcze dla dzieci i dorosłych
godz. 14:00 – 18:30
Obowiązują zapisy!

Makrama to sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Technika ta wykorzystywana jest do wyplatania różnorakich ozdób np. narzut, ozdób ściennych, kwietników, bransoletek czy toreb. Uczestnicy warsztatów wykonają laleczkę – wróżkę.

 Baśniowe krajobrazywarsztaty twórcze dla dzieci i dorosłych

godz. 14:00 – 18:30
Obowiązują zapisy!

Warsztaty artystyczne, których uczestnicy stworzą w pudełku trójwymiarową scenerię inspirowaną swoja ulubioną baśnią.

 Baśniowy teatr cieni warsztaty dla dzieci

godz. 16:30 – 18:30
Obowiązują zapisy!

Teatr cieni wywodzi się z dalekiego wschodu i jest formą  teatru lalek. Główną rolę nie odgrywają tu jednak marionetki, ale jak wskazuje na to sama nazwa,  ich cienie rzucone na podświetlony ekran. Postacie ożywają dzięki aktorom, którzy poruszają figurkami oraz użyczają im głosu Teatr cieni pobudza wyobraźnie i inspiruje do snucia własnych opowieści.

Uczestnicy warsztatów własnoręcznie wykonają ruchome figurki inspirowane bajkowymi postaciami, które później zostaną wykorzystane do baśniowego przedstawienia. 

 

Warsztaty kaligrafii zajęcia dla dorosłych i starszych dzieci
godz. 14:00 – 16:00

warsztaty podczas których będzie można spróbować swoich sił w pisaniu tradycyjną stalówką. Kaligrafia to sztuka pięknego pisania. Wymaga systematyczności, cierpliwości i skupienia. To dobry sposób na relaks oraz ćwiczenie samodyscypliny

 

Język migowy warsztaty dla dzieci i dorosłych
godz. 15:30 oraz 17:30

Krótka  lekcja podstawowych wyrażeń z Polskiego Języka Migowego.  Jest to język naturalny dla osób głuchych. W Polsce posługuje się nim ok 40-50 tysięcy osób, warto więc poznać choć kilka wyrażeń z tego języka.

 

Z bajką w obiektywie
godz. 14:00 – 18:45

Uczestnikom Nocy Bibliotek zrobimy  pamiątkowe zdjęcia na tle książek. Do zdjęć będzie można wykorzystać przygotowane przez nas rekwizyty. Po Nocy Bibliotek stworzymy galerię z waszymi zdjęciami.

 

Czy znasz bajki? konkurs dla dzieci
godz. 14:00 – 18:45

Zapraszamy dzieci do wzięcia udziału w konkursie wiedzy o bajkach. Uczestnicy konkursu będą musieli odpowiadać na pytania dotyczące bajek i ich bohaterów  oraz wykonać kilka zadań. Dzieciom mogą pomagać rodzice 😉

 

Pamiątkowe przypinki
godz. 14:00 – 18:45

Każdy uczestnik Nocy Bibliotek będzie mógł wykonać okolicznościową przypinkę na ubranie lub plecak.

 

 

“Moja mam gorylica” – projekcja filmu familijnego
godz. 19:00 – 20:20

To animowana adaptacja książki Fridy Nilsson. Film o miłości, inności, empatii i trosce o słabszych. Historia opowiada o małej Jonnie mieszkającej w domu dziecka, którą pewnego dnia adoptuje gorylica. Film dla dzieci 5+.