Bibliotekarki związane z Żoliborzem, cz. V

Plakat towarzyszący wydarzeniu "Bibliotekarki związane z Żoliborzem" utrzymany w kolorach szarości i granatu.

Aldona Dragan – Gawecka

Swoje eseje Przywołując wspomnienia: o ciekawych ludziach, wydarzeniach, przedmiotach, książkach, Aldona Dragon-Gawecka (urodzona w Wilnie w 1935 r. -zmarła w Warszawie w 2017 r.) rozpoczyna słowami: „Pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia pracowałam w Bibliotece Polskiej Akademii Nauk – jednej z pięciu samodzielnych bibliotek, niezwiązanych organizacyjnie z instytutami PAN, podlegającej bezpośrednio Prezydium Akademii – której zbiory i prace bibliograficzne dotyczyły naukoznawstwa”. Interesująca droga zawodowa tej niezwykłej pisarki i mieszkanki Żoliborza wiodła od geologii, którą Gawecka studiowała po wojnie do bibliotekoznawstwa, z którego w 1976 r. zrobiła doktorat. W latach 1982-1990 pracowała na stanowisku adiunkta w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Uniwersytecie Warszawskim. Na emeryturze zaczęła pisać swoje autobiografie, poświęcone między innymi życiu kulturalnemu różnych miast Europy, z którymi była związana: Wilnu, Zamościowi, Paryżowi i Żoliborzowi. Była również inicjatorką serii wydawniczej znanej jako Biblioteczka Żoliborska. W 2007 roku ukazała się pierwsza pozycja z tej serii, Na Pięknym Brzegu. Żoliborz, ludzie i książki – od tego czasu w ramach Biblioteczki Żoliborskiej ukazało się kilkanaście publikacji poświęconych tej dzielnicy Warszawy. Dotyczą one najróżniejszych wydarzeń z życia dzielnicy i przybliżają losy mniej i bardziej znanych mieszkańców Żoliborza. Aldona Gawecka pracowała szczególnie na rzecz zacieśniania kulturowych więzi Żoliborza z Paryżem. Towarzystwo Przyjaźni Polsko – Francuskiej wydało kilka promowanych przez nią książek pisanych przez żoliborzan o Żoliborzu. „Musiało upłynąć trzysta lat z okładem” – pisał Janusz Odrowąż – Pieniążek, „aby się okazało, że dzielnica Warszawy – której nazwa powstała od pięknego brzegu Wisły czyli, jak mówiła królowa Marysieńka Sobieska „le joli bord” – wyraża największe przywiązanie do swoich odległych, lecz ważnych tradycji i z powagą traktuje swoje związki z Francją w XXI wieku”.

Opracowano na podstawie:

Czernik Tadeusz, Wspomnienia kresowianki – Aldona Gawecka, https://tadeuszczernik.wordpress.com/2012/07/03/wspomnienia-kresowianki/ (dostęp: 12.05.2023).

Gawecka, Aldona, Paryska rapsodia, Warszawa 2017.

Gawecka Aldona, Przywołując wspomnienia : o ciekawych ludziach, wydarzeniach, przedmiotach, książkach, Warszawa 2016.

Gawecka Aldona, Wspomnienia kresowianki, Warszawa 2011.

Na pięknym brzegu. Żoliborz, ludzie i książki (seria: Biblioteczka Żoliborska, nr 1), red. K. Bełkowska, Warszawa 2007.

Reaktywacja Stowarzyszenia “Na Pięknym Brzegu”, “Informator Żoliborza”, 18.11.2019.

Wykorzystano fotografię Osiedla OSM na Żoliborzu nieznanego autora. Źródło: Plan generalny Warszawy: prezydium Rady Narodowej miasta stołecznego Warszawy i Rada Główna Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy i Kraju, Warszawa 1965.