19. Tydzień Bibliotek 2022

grafika reklamująca xix ogólnopolski tydzień bibliotek, napisy na czarnym gwieździstym tle: biblioteka świat w jednym miejscu 08-15 maja 2022 XIX ogólnopolski tydzień bibliotek

W ramach XIX Tygodnia Bibliotek, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz przygotowała dla czytelników wiele atrakcji. Do wspólnego spędzenia czasu zaprosiliśmy dzieci, dorosłych oraz seniorów.

Nawiązując do hasła tegorocznej akcji „Biblioteka – świat w jednym miejscu” chcieliśmy pokazać Bibliotekę jako miejsce wszechstronne, gdzie można spędzić czas, dobrze się bawić, oraz że w bibliotece wiedza nawet o najdalszych zakątkach świata, jest na wyciągnięcie ręki.

 Przygotowaliśmy dla czytelników interaktywną mapę reportażu  czyli internetową mapę świata, na której za pomocą interaktywnych pinezek, zaznaczyliśmy wybrane publikacje z dziedziny literatury faktu, znajdujące się w naszych księgozbiorach, odnoszące się do konkretnych krajów, regionów i kontynentów. Po kliknięciu w pinezkę otwierało się okienko z informacjami o książce oraz linkiem do katalogu Biblioteki. Mamy nadzieję, że taki sposób prezentowania zbiorów wzbudził ciekawość i zachęcił do dalszej eksploracji katalogów  w poszukiwaniu kolejnych tytułów.

Miłośników zwiedzania świata zaprosiliśmy na spotkania z podróżnikami. Zorganizowaliśmy również warsztaty etnograficzne i artystyczne odnoszące się do tradycji i historii innych kultur. Czytelników zaprosiliśmy również na  spacer z warsawianistą po dzielnicy Żoliborz.

Pan Michał Szulim, podróżnik, dziennikarz, autorem książek oraz  felietonów opowiedział o swoich wędrówkach po mniej znanych i uczęszczanych  miejscach w Europie:  m.in.: Muzeum Kina i Miniatur w Lyonie; pełnej kolorowych kamieniczek wysepce Burano,  najstarszej aptece na świecie w Wenecji czy wystawie Miniatur Wunderland- niezwykłym parku miniatur modelarstwa kolejowego znajdujący się w Hamburgu.

Podróżnik Michał Szulim obok rzutnika ze slajdami. Przed nim na krzesełkach grupa uczestników spotkania

Marcin Strachota, wasawianista, zabrał czytelników na spacer po dzielnicy, podczas którego odkrywał przed nimi historię “Żoliborza Spółdzielczego”.

Z młodymi wielbicielami podróży spotkała się Pani Elżbieta Wichrowska-Janikowska – podróżniczka, autorka książek, malarka. Podczas spotkania z przedszkolakami im opowiedziała o  takich krajach jak Peru, Meksyk, Galapagos, Indie, Argentyna czy Boliwia. Dzieci obejrzały wiele barwnych fotografii z całego świata, które zainspirowały je do stworzenia swoich prac malarskich.

Młodych czytelników zaprosiliśmy również na warsztaty etnograficzne. Podczas warsztatów  „Na perskim dywanie” poświęconych kulturze Persji (dzisiejszego Iranu) dzieci dowiedziały się skąd wzięła się baśń o Alladynie, latającym dywanie i magicznej lampie, jak wyglądał pałac szaha oraz skąd w grze szachy znalazło się wyrażenie “szah mat”, a także co można kupić na irańskim targu i jak brzmią tradycyjne perskie instrumenty muzyczne takie jak tombak, daf czy daire.

Kolaż zdjęć ze spotkań dla dzieci: ze spotkania z pisarką i podróżniczką Pania Elżbietą Wichrowską-Janikowską oraz z warsztatów etnograficznych "Na perskim dywanie" poświęconych kulturze Iranu.

Dzieci, dorośli oraz seniorzy wzięli udział w „Rodzinnych Warsztatach Artystycznych”, których tematem przewodnim były maski weneckie. Podczas warsztatów uczestnicy poznali barwną tradycję masek weneckich oraz  własnoręcznie ozdobili ich gipsowe odlewy.

Czytelnicy mogli wziąć również udział w innych zajęciach rękodzielniczych podczas, których wolontariuszka Biblioteki pokazała jak można na drutach wydziergać zakładkę do książek, czy też zrobić inną wykorzystując technikę decoupage.  Wielbiciele zajęć rękodzielniczych mogli też wziąć udział w warsztatach tworzenia krasnoludka-skarpeciaka. Zajęcia te nawiązywały do utworów dla dzieci Mari Konopnickiej, której rocznica urodzin przypada w maju.  

Prace uczestników warsztatów tworzenia krasnoludków - skarpeciaków. 5 maskotek stojących na tle książki "O krasnoludkach i o sierotce Marysi".

Uwieńczeniem tegorocznego  Tygodnia Bibliotek było spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim, autorem książek „Dżozef” ,„Dygot”, „Rdza”, „Nikt nie idzie”, „Horyzont”, „Saturnin”,„Święto Ognia”. Opowiedział on  m.in. jak powstają fabuły jego książek, jak się przygotowuje do ich napisania, a także uchylił rąbka tajemnicy odnośnie książki nad którą aktualnie pracuje. Autor z uśmiechem na ustach opowiedział również  jak złamał nos na bananie i z jakiej przyczyny tak często podróżował do Kuala Lumpur.

grafika przedstawiająca publiczność podczas spotkania autorskiego z Jakubem Małeckim

Wydarzenia zostały zrealizowane ze środków finansowych Budżetu Obywatelskiego 2022.

Budżet Obywatelski - Zrealizowano ze środków finansowych m. st. Warszawy w ramach Budżetu Obywatelskiego