Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – wystawa

obrazek wyróżniający przedstawiający grupę żołnierzy wyklętych w tym Danutę Sedzikówną ps. Inka, napis: wystawa 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
zdjęcie przedstawiające Witolda Pileckiego, kenkarta

Już po raz dwunasty 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej na wniosek Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ta inicjatywa, podtrzymana przez kolejnego Prezydenta, Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. Jest to święto państwowe upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Ustanowione święto jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.

Z tej okazji Wypożyczalnia nr 16 (ul. Słowackiego 19a) przygotowała wystawę “Czas Niezłomnych. Polskie podziemie niepodległościowe 1944–1956” w holu Biblioteki, która będzie dostępna dla odwiedzających przez cały marzec.

Wystawa powstała z materiałów udostępnionych przez Instytut Pamięci Narodowej. Prezentuje historię działalności podziemia niepodległościowego w Polsce w latach 1944–1956, przedstawia poszczególne oddziały partyzanckie, dowódców oraz żołnierzy zaangażowanych w walkę z reżimem komunistycznym i okupantem sowieckim po II wojnie światowej, pokazuje represje, jakie były stosowane wobec nich, a także sposoby upamiętnienia żołnierzy niezłomnych w wolnej Polsce.

Na wystawę składają się archiwalne ilustracje, przede wszystkim z zasobów IPN.
autorzy: Sergiusz Kazimierczuk, dr Paweł Rokicki
projekt graficzny: Łukasz Pogoda


Galeria zdjęć wystawy: